Biden: Erdoğan ve Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırım

ABD Başkanı Biden, Vilnius'taki üçlü toplantının ardından ilk açıklamasında "Avrupa-Atlantik bölgesinde savunma ve caydırıcılığı geliştirmek için Erdoğan ve Türkiye ile çalışmaya hazırım" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in Vilnius'ta yapılan üçlü zirvede Türkiye'nin, İsveç'in NATO'ya üyeliğine onay verdiğini duyurmasının ardından ABD'den ilk açıklama geldi. 

Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılım protokollerini TBMM'ye sevk etme kararını memnuniyetle karşıladığını söyleyen ABD Başkanı Joe Biden "Avrupa-Atlantik bölgesinde savunma ve caydırıcılığı geliştirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye ile birlikte çalışmaya hazırım." ifadelerini kullandı.

Biden, İsveç'i NATO'nun 32. müttefiki olarak karşılamayı da sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

ABD DIŞİŞLERİ: F-16 SATIŞINI DESTEKLİYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye'ye F-16 satışını açıktan desteklediklerini ve Türkiye'nin Avrupa Birliği hedeflerini desteklemeye devam edeceklerini açıkladı. 

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveç'in NATO üyeliği ile F-16 satışının iki ayrı konu olduğunu aktaran Miller, "F-16'ların satışı konusunda bir süredir Türkiye'yi desteklediğimizi kamuya açıkladığımız gibi, özel görüşmelerde onlara da söylüyoruz. Fakat biz her ne kadar inanmasak da bu konunun oradaki NATO üyeliğiyle bağlantılı olması gerektiğine inanan bir grup Kongre üyesi var." dedi

Miller, İsveç'in, NATO üyeliği konusunda Türkiye'nin endişelerini gidermek adına, "anayasasını değiştirdiğini, yeni bir yasa çıkararak terör zanlılarını tutukladığını ve soruşturmalara devam ettiğini" belirterek, bunların Türkiye'nin endişelerini gidermeye yeterli olduğuna inandıklarını ifade etti.

İsveç'in NATO üyeliğinin zamanının geldiğine inandıklarını kaydeden Miller, "Ancak bunun çok yakın bir gelecekte olması gerektiğine inanmamızın dışında, kesin bir tahminde bulunmak istemiyorum." diye konuştu.

"Üst düzey Türk yetkililerle görüşmelerin devam edeceğini" belirten Sözcü, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in son 5-6 gün içinde üç defa görüştüğü Türk mevkidaşı Hakan Fidan ile "uygun bir zamanda yeni bir görüşme yapacağına emin olduğunu, konunun ABD için yüksek bir öncelik taşıdığını" kaydetti.

Miller, soru üzerine Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) hedeflerini desteklemeye devam edeceklerini, bu konunun AB ile Türkiye arasındaki bir mesele olduğunu vurguladı. (HABER MERKEZİ)