Kremlin: Erdoğan Putin'le görüştü, desteğini dile getirdi

Rusya'nın IFAX haber ajansı, Rusya Devlet Başkanı Putin'in Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptığını, Erdoğan'ın Rus liderliğine desteğini dile getirdiğini bildirdi.

Fotoğraf: Arşiv
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ve Wagner paralı asker grubunun silahlı isyanı karşısında Rus liderliğine desteğini dile getirdiği açıklandı.

Reuters'ın IFAX haber ajansından aktardığına göre, Kremlin'den yapılan açıklamada, 'Putin'in Erdoğan ile bir telefon görüşmesi yaptığı, Erdoğan'ın Rus liderliğine desteğini dile getirdiği' belirtildi. Buna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, 'Rus hükümetinin Wagner paralı asker ordusunun isyanını ele alışını desteklediğini' ifade etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI: 'ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ'

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da Kremlin'in açıklamasının ardından bir açıklama yaptı. Rusya'da yaşanan son gelişmelerin ele alındığı bildirilen açıklamada, 'Erdoğan'ın görüşmede aklıselim ile hareket edilmesinin gerektiğinin önemini vurguladığı' aktarıldı.

AA'nın haberine göre, görüşmede Rusya'da yaşananlardan kimsenin vazife çıkarmaması gerektiğini belirten Erdoğan, "Bu bağlamda yaşananların en kısa sürede uhuletle ve suhuletle çözülmesi için Türkiye olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Rus paralı asker grubu Wagner'in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Rus ordusunu Wagner'e saldırı düzenlemekle suçlayıp karşılık vermekle tehdit etmişti. Bu durum üzerine Federal Güvenlik Servisi (FSB), 'silahlı isyan' suçlamasıyla ceza davası açmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Wagner'in kamplarına saldırı düzenlendiği yönündeki iddialar yalanlanmıştı. Bakanlık, bu sabah yaptığı açıklamada, tüm Wagner savaşçılarına 'ihtiyatlı olmaları' ve kolluk kuvvetleriyle iletişime geçmeleri çağrısında bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)