KKTC'de 10 günlük tam sokağa çıkma yasağı bugün başlıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun, Covid-19 vakalarındaki artış üzerine aldığı 10 günlük tam sokağa çıkma yasağı kararı bugün saat 20.00'da uygulanmaya başlanıyor. 5-15 Şubat tarihleri arasında hafta içi market, manav, balıkçı gibi temel ürünleri satan işyerleri ve normal günlerin iki katı kadar nöbetçi eczane açık olacak. Pazar günleri ise sadece nöbetçi eczaneler hizmet verecek. Ayrıca yasak boyunca ilçeler arası giriş ve çıkışlar da kapatılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Bakanlar Kurulu, Covid-19 salgınına karşı sert önlemleri devreye alıyor. Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yeni tip korona virüsü tedbirleri kapsamında alınan kararları açıkladı. Buna göre, 5 Şubat saat 20.00 ile 15 Şubat 05.00 arasında halkın gerekli ihtiyaçlarını karşılaması dışında tam sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

Her bölgede nöbetçi eczane sayısının iki katı kadar eczane 08.00-24.00 saatleri arasında hizmet verecek. Market, manav ve balıkçı gibi temel ürünlerin satıldığı yerler 08.00-17.00 arası açık olacak.

Tüm ilçeler arasındaki giriş ve çıkışlar da kapatılacak. 7 Şubat ve 14 Şubat Pazar günlerinde nöbetçi eczaneler hariç bütün işyerleri kapalı olacak.

Tüm bankalar, 8-12 Şubat arasında çalışmayacak ve bu sürede çeklerle işlem yapılamayacak.

Ayrıca Bakanlar Kurulu, 150 bin PCR test kiti ve 3 PCR cihazı alınması ve bu sayede test sayılarının artırılması yönünde de karar aldı.

KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, son 24 saatte yapılan test sayısının 6 bin 937 olduğunu, 69'u yerel 80 pozitif vakaya rastlandığını ve 35 kişinin taburcu edildiğini açıkladı. 

Toplam vaka sayısının 2 bin 584'e yükseldiğini belirten Pilli, yoğun bakımda 13 hastanın bulunduğunu kaydetti. (AA)