Kazdağı EKOFEST 2023 iptal edildi

6'ıncı "Kazdağı EKOFEST" üst üste 4’üncü kez iptal edildi. 9 Mayıs tarihinde izin veren Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şubesi, 17 Haziran’da iptal kararını bildirdi. 

Google Haberlere Abone ol

Seçkin Sağlam

ÇANAKKALE - Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından düzenlenen Kazdağı Ekoloji Festivali, 'yangın' gerekçesi ile bu yıl da iptal edildi. Böylece 2014 yılından bu yana gerçekleştirilen festival, 10 yılda 5’inci kez iptal edilmiş oldu. 

9 MAYIS’TA İZİN VERİLDİ, 17 HAZİRAN’DA İPTAL EDİLDİ

"Haklarımızla varız" temasıyla, Edremit Darıdere Tabiat Parkı’nda 21-25 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilesi planlanan Kazdağı EKOFEST 2023 için yapılan başvuruya 9 Mayıs 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü Balıkesir Şube Müdürlüğü tarafından izin verilmişti. Aynı müdürlüğün 17 Haziran tarihli yazısında ise 'yangın' gerekçesi ile festivalin iptal edildiği bildirildi.

İptal kararının ardından görüştüğümüz Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, Kazdağı EKOFEST’in üst üste 4’üncü kez iptal edilmesini değerlendirdi.

'YANGIN DÖNEMİNİ GÖZETEREK TARİHİ ÖNE ÇEKMİŞTİK'

Her yıl ağustos ayı içinde farklı tarihlerde düzenlenen festivalin bu yıl yangın dönemine girmemesi için haziran sonuna gerçekleştirilmesini planladıklarını söyleyen Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, bölgede yangın tehdidi oluşturmak istemediklerini söyledi. Doğan, "Bunu gözeterek yangın dönemi başlamadan Ekoloji Festivali yapmak istedik. Buna bağlı olarak da mayıs ayının hemen başında, Doğa Koruma Milli Parklara festivalimizi bildirdik. Ancak programlarımız da yayınlandıktan sonra yangın nedeniyle iptal edildiği bildirimi yapıldı" diye konuştu.

.

Festival için yeni bir yer aradıklarını dile getiren Doğan, Kazdağı EKOFEST 2023’ü mutlaka gerçekleştirmek istediklerini ifade ederek, "Festivalimizin bütün katılımcıları, destekçileri yanımızda, müzik grupları nerede olursa yanımızda olacaklarını söylüyorlar, panelistlerimiz de öyle" dedi.

'YAŞAM ALANLARINA AÇIK BİR MÜDAHALE VAR'

Son yıllarda yasaklanan festivalleri, iptal edilen konserleri hatırlatan Doğan, yaşam alanlarına ve yaşam tarzına müdahalenin giderek arttığını söyledi. Doğan, “Son yıllarda ülke genelinde festivallere, konserlere karşı bir direnç var. Birçok sanatçının konserleri yasaklanıyor. Yaşam alanlarına ve yaşam tarzına ciddi anlamda müdahale var. Festivalin geçen yıl yasaklanması ile bu yıl yasaklanma gerekçesi aynı olabilir ama sanıyoruz ki bizlerin bir araya gelmesi rahatsızlık yaratıyor. Biz haklı olduğumuzu biliyoruz. EKOFEST de bizim hakkımız. Konuşmak, söyleşmek, müzik dinlemek hakkımız. Bu haklarımızı sonuna kadar kullanmak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

İlk kez 2014 yılında gerçekleştirilen Kazdağı EKOFEST, 2016 yılında darbe girişimi nedeni ile, 2020 ve 2021 yıllarında pandemi, 2022 ve 2023’te ise yangın gerekçesi ile iptal edildi. Bu yıl, 10’uncu yılda, iptal ve yasaklar nedeni ile 6’ncısı gerçekleştirilmek istenen Kazdağı EKOFEST 5’inci kez iptal edildi.