İçişleri Bakanı Süleyman Soylu doğruladı: Kapanma döneminde alkollü içki satışı yasak

'Tam kapanma' kararının ardından alkollü içki satışının yasak olup olmayacağa tartışması çıktı. Tekelciler iki farklı görüş dile getirirken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yasağı doğruladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü vakalarında artış devam ederken yeni bir adım atan iktidar 29 Nisan ile 17 Mayıs tarihleri arasında ‘Tam kapanma’ kararı aldı. Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasaklarında alkol satışına izin verilmemesi nedeniyle ‘tam kapanma’ sürecinde de benzer bir uygulamanın olup olmayacağı merak konusu oldu.

İçişleri Bakanlığı’nın kısıtlamalara ilişkin yayınladığı genelgesinde alkol satışının yasak olduğuna ilişkin açık bir ifade yer almazken Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, tekel bayilerinin de kapanma süresi boyunca 10.00 ile 17.00 arasında açık olacağını, yasak kapsamında olmadığını söyledi. Dündar, “Alkol satış yasağı yok. Biz gerekli görüşmeleri yaptık ve genelgeyi inceledik. Ürün bazlı bir kısıtlama yok. Yalnızca faaliyet süresi boyunca bir sınırlama var. Alkol satışıyla bize ulaşan herhangi bir yasak kararı ya da kısıtlama kararı bulunmuyor" dedi.

Öte yandan NTV Cumhurbaşkanlığı muhabiri Serkan Kaya ise "30 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında alkol satışı tüm günlerde yasak" dedi.

Diken'e konuşan Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş da, tam kapanma sürecinde içki satışının yasak olacağını söyledi. Aybaş, “İçişleri Bakanlığı’ndan teyit aldık. Maalesef 17 Mayıs’a kadar içki satışı olmayacak” dedi.

'BU YAPILAN ÖZEL YAŞAMA AÇIKÇA DARBEDİR'

Aybaş, Twitter hesabından da şu açıklamaları yaptı:

"Genelgede alkol satışı yasak diye bir ibare madde dahi yok. Maalesef üzülerek söylüyorum 17 Mayıs'a kadar ülke genelinde pandemi ve Ramazan ayı bahanesi ile alkol satışı yasaklanmıştır. Bu yapılan özel yaşama, yeme içme kültürüne karşı açıkça darbedir. Corona bahane yasaklar şahane. Mülki amirlikler keyfi karar alarak yasakları meşrulaştırıyorlar. Özellikle Ramazan ayında alınan bu kararın ne kadar manidar olduğundan şüphe yoktur. Hali hazırda alkol satışının ramazan ayında zaten düşük olduğu bilinmesine rağmen, bu yasaklar ile Tekel esnaf grubu hiçe sayılmaktadır. Bayram sonrasına kadar esnafın dayanması çok zordur." 

"Tarihe adı 'Esnafa Kapama' olarak geçecek 'Tam kapama' sonucunda 17 gün Alkol satışı yasaklanmıştır. Tam kapamanın bildirildiği genelgede yazmamasına rağmen keyfi olarak alınan bu karar neticesinde cezalar ve yaptırımlar esnafa uygulanırken, siyasi imtiyaz sahipleri özgürce hareket etmektedir. Esnaf bu zor günleri atlatmak için taşıdığı ümidini yitirmiş, çaresiz kalmıştır."

#alkolümedokunma ETİKETİYLE YOĞUN TEPKİ

Kapanma süresinde içki satışının yasak olacağına dair açıklamalar üzerine, çok sayıda kişi sosyal medyadan tepkilerini #alkolümedokunma etiketiyle paylaştı.

SOYLU: İSTİSNADA YER ALMIYOR VE KAPALI 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlıkta düzenlenen video konferans toplantısında, 81 ilin vali, il jandarma komutanı, il emniyet müdürü ve sahil güvenlik komutanıyla bir araya geldi. Toplantıda, 29 Nisan saat 19.00'da başlayıp, 17 Mayıs 05.00'a kadar sürecek tam kapanma tedbirleri değerlendirildi.

Süleyman Soylu, ‘tam kapanma’ süresince alkol satışı yapan iş yerlerinin kapalı olacağını doğruladı. Soylu, "İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil” dedi.

'BÜYÜK KESİM EVİNDE KALACAK'

Soylu, bu süreçte valilere, emniyet müdürlerine ve jandarmaya büyük sorumluluk düştüğünü belirterek, "Şehir giriş ve çıkışları ciddi şekilde kontrol altında olacak. Orada herhangi bir eksiklik istemiyoruz Eğer burada bir kontrol olmazsa sürecin suistimali çok kolay olur" dedi.

Özellikle birtakım muafiyetlerin de suistimal edildiğini ifade eden Soylu, "Yani otel rezervasyonu yaptırmış gibi yapıyor yola çıkıyor veya sanki bahsettiğiniz alanlardaki şirkette çalışıyormuş gibi yapıyor kendi güzergahı dışında bunu kendine ait bir muafiyet alan olarak tanıyor. Millet fedakarlık yapar evde otururken eline aldığı kağıtla birlikte 'ben şu şirkette çalışıyorum' diyor ve bunu istismar ediyor. Bir önceki uygulamada rehberlik etmeyi, daha ziyade bu konuda uyarmayı, çok büyük bir kasıt ve ihmalde sürdürülebilirlik varsa bu konuda adli idari işlem yapmayı öneriyorduk. Ama şimdi yeni bir dönem geldi, toplumumuzun büyük bir kesimi evinde kalacak. İşinden yoksun olacak" diye konuştu.

‘CAMİLERE GİDİP NAMAZ KILABİLECEKLER’

Muhtarların da muafiyet sahibi olduğunu belirten Soylu, ayrıca vatandaşların da mahalledeki camilere giderek namaz kılabileceğini söyledi. Noterlerin de nöbetçi usulü ile çalışacağını ifade eden Soylu, bankaların minimum ölçekte çalışacağını anlattı. Emekli maaşlarına ilişkin de önümüzdeki günlerde karar alınacağını söyleyen Soylu, sokak hayvanlarının bakımı için de izin verilmesinde tereddüt gösterilmemesi gerektiğini kaydetti. (HABER MERKEZİ)

 

Etiketler tekel içki tam kapanma