Avrupa'da alkol yasağı açık havayla kısıtlı

Türkiye'de tam kapanma sırasında alkollü içki satılmayacağı iddiası tartışma yarattı. Peki pandemide hangi ülke alkole neden sınırlama getirdi, evlerde içki tüketimini yasaklayan oldu mu?

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'de korona virüsü salgını nedeniyle 29 Nisan-17 Mayıs arasında ilan edilen tam kapanma sırasında marketlerde alkol satışının da yasaklandığı iddiası tartışma yarattı. Peki, dünyada hangi ülkeler salgın döneminde alkol satışını hangi kriterlerle yasakladı?

Alkol satışının belirli koşullarda yasaklandığı ülkeler arasında, Fransa, Güney Afrika ve Hindistan dikkat çekiyor. Ancak tam karantina süreciyle eş zamanlı olarak marketlerden alkol alımını da yasaklayan ülkelerin sayısı pek fazla değil. Avrupa'daki yasaklar, tam kapanma uygulanmayan dönemlerde kalabalıkların biraraya gelmesini engellemek amacıyla açık hava ile sınırlı. 

FRANSA'DA AÇIK HAVA YASAĞI

Avrupa'nın en yüksek alkol tüketimine sahip ülkelerinden biri olan Fransa'da, 1 Nisan'da ilan edilen kısmi karantina kuralları çerçevesinde, açık havada alkol satışı yasaklandı. İnsanların sosyal mesafesiz şekilde biraraya gelmesini engelleme amacı taşıyan bu yasak, bar ve restoran sahiplerinin tepkisini çekti. Marketlerde alkol satışı ise yasaklanmadı. 

ALMANYA'NIN BAVYERA EYALETİNDE MAHKEME REDDETTİ

Açık havada toplu olarak alkol tüketme geleneği olan Almanya'da, pandeminin başından bu yana eyaletler kendi vaka sayılarına uygun olarak çeşitli önlemler aldı. Tam kapanma dönemlerinde marketlerde alkol satışına sınırlama getirilmedi; kısmi kapanma dönemlerinde açık havada satış belirli kurallara bağlandı. 

Farklı eyaletlerde farklı kuralların uygulandığı ülkede, Hamburg'daki açık havada alkol satışı yasağı şu an kaldırılmış durumda. Eyalette kalabalıkların biraraya gelme riski bulunan belirli yerlerde sadece belirli saatlerde sınırlama uygulanıyor. Hessen eyaletindeki açık hava yasağı sürüyor. Bavyera'da ise bir mahkeme, eyalet yönetiminin açık havada alkol yasağı girişimini iptal etti. Ocak 2021'de alınan kararda mahkeme, eyalet yönetiminin böyle bir yasakla yetki sınırlarını aştığına hükmetti. 

İNGİLTERE'DE PUB VE RESTORANLARA UYGULANDI

Pub kültürünün merkezi sayılan ve salgın sırasında çok sert karantina kurallarının uygulandığı İngiltere'de, marketlerde alkol satışına yasak getirilmedi. Tam karantina uygulanmayan dönemlerde kalabalıkların biraraya gelmesini engellemek için pub, restoran ve barlarda alkol satışı dönem dönem yasaklandı; bazı dönemlerde alkol sadece yemekle birlikte servis edildi. Tam karantinadan aşamalı olarak çıkmaya başlayan İngiltere'de şu an, bazı kentlerde kalabalıkların park ve nehir kıyılarında toplanmaması için açık havada alkol satışına ve içilmesine kısıtlama uygulanıyor.

İSPANYA'DA SOKAK YASAĞI

İspanya'nın Katalonya bölgesinde, 2020 yazında sokakta alkol içenlere 13 bin 500 euro ceza kesilecği açıklandı. Ceza kararı, gece kulüpleri ve barların kapanması sonucu gençlerin açık alanlarda buluşarak virüsün yayılmasına yol açabileceği gerekçesiyle alındı; market satışlarına kısıtlama getirilmedi.

GRÖNLAND'DE KISA SÜRELİĞİNE YASAKLANDI

Grönland'in başkenti Nuuk'ta alkol satışı, pandeminin ilk günlerinde 'insanların bulaşa dair farkındalığını azalttığı' gerekçesiyle yasaklandı. Başbakan Kim Kielsen, 28 Mart-15 Nisan 2020 arasındaki yasağın aynı zamanda çocukları korumak için getirildiğini açıkladı. Bu yasak sırasında Grönland'de tam kapanma yoktu ancak okullar, restoranlar ve barlar kapalıydı.

RUSYA'DA AŞI İÇİN YAPILAN ALKOL UYARISI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Rusya'da alkol konusu, İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova'nın 'aşının etki edebilmesi için alkol tüketimine ara verilmesi gerektiği' açıklamasıyla tartışma konusu oldu. Popova'nın  21 gün arayla iki doz halinde yapılan Sputnik V aşısının etkili olması için 'alkolün iki ay bırakılması gerektiği' tavsiyesi tepki çekti, bu uyarı resmi bir yasağa dönüşmedi.

JAPONYA BAR VE RESTORANLARDA YASAKLADI

Vaka sayılarının artması nedeniyle uzmanların tam kapanma çağrısı yaptığı Japonya'da ise hükümet kısmi önlemler alma yoluna gitti. Bu çerçevede ülkede 25 Nisan-11 Mayıs arasında ilan edilen yeni kurallarla, restoran, bar ve karaoke kulüplerinde alkol satışı yasaklandı.

GÜNEY AFRİKA'DA KAPANMA İLE EŞZAMANLI YASAK KAÇAKÇILIĞI ARTIRDI

 

Türkiye gibi tam kapanma sırasında evlerde alkol tüketimini de yasaklayan ülkeler arasında Güney Afrika Cumhuriyeti ve Hindistan dikkat çekiyor. Dünyanın en çok alkol tüketilen ülkelerinden biri olma özelliğini taşıyan Güney Afrika'da, korona virüsü vakalarının tırmandığı günlerde tam kapanma ile eş zamanlı olarak marketlerde alkol ve sigara satışı da yasaklandı. İlk yasak, 27 Mart- 1 Haziran 2020 arasında uygulandı. Tedbirlerin hafifletilmesi sonrası vakaların artmasıyla yeni önlemler alınan 12 Temmuz-17 Ağustos 2020 ile Aralık 2020-1 Şubat 2021 arasında da alkol satışı yasaklandı.

Güney Afrika Sağlık Bakanlığı bu süreçte hastanelere alkol tüketimi kaynaklı şiddet ve kaza vakaları nedeniyle yapılan başvuruların azaldığını açıklasa da, yabancı ajanslara isim vermeden konuşan kaynaklar yasak sırasında evlerde alkollü içecek üretiminin arttığını ve kaçak şekilde evlere hizmet veren örgütlerin ortaya çıktığını söylüyor. Yasak sırasında ülkede birçok alkollü içki satan dükkanın yağmalandığı haberleri geldi; yasak kalktığında da bu dükkanların önünde metrelerce uzunlukta kuyruklar oluşturan Güney Afrikalılar dünya basınında manşet oldu.

HİNDİSTAN'DA KALABALIKLARI ENGELLEMEK İÇİN GETİRİLDİ

Bugün korona virüsü salgınında en yüksek vakaların raporlandığı Hindistan'da, alkol satışı geçtiğimiz yılki ilk karantinada yasaklandı. 40 gün süren yasağın kaldırıldığı 4 Mayıs 2020'de, alkol satan dükkanların önünde biriken kalabalıkların sosyal mesafeye uymaması nedeniyle bazı noktaların yeniden kapatılması gerekti. Yüksek Mahkeme bu süreçte yapılan bir başvuruda, alkol satışının Covid-19 salgını nedeniyle yasaklanmasını reddetti. Mahkeme kararında yasak lehinde bir hüküm yer almadı; alkol satılan yerlerde kalabalıkların önlenmesi gerekliliği kabul edilirken, eyaletlerin bu amaçla internet üzerinden satışı ve evlere servis ihtimalini gözden geçirmesi gerektiğine hükmedildi. Mahkeme kararının ertesi günü, Delhi'de kalabalıkların toplanmaması gerekçesiyle alkole yüzde 70 oranında korona virüsü vergisi getirildi.

 TAYLAND'DA 10 GÜN KISITLANDI

Tayland'da ise Nisan 2020'de insanların yeni yılı kalabalıklar halinde kutlayarak virüsü yaymasını engellemek için 10 günlük alkol satılı yasağı getirildi. İçki satılan dükkanlarda bu yasak öncesi uzun kuyrukları oluştu. (DIŞ HABERLER)