Kafelerin işgal ettiği İBB'ye ait 2 bin metrekarelik alan boşaltılıyor

İstanbul'un Sultanahmet semtinde kafe ve restoranların işgal ettiği alan, İBB ekipleri tarafından kamuya açılacak. Branda, korkuluk, oturma grubu gibi platformlar kaldırılıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kafe ve restoranların işgal ettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait 2 bin metrekarelik alan tekrar halka açılacak. İstanbul'un en önemli tarihi alanlarından olan Sultanahmet’te bulunan alanda İBB ekipleri, kafe ve restoranların yapılarını sökmeye başladı.

Yerebatan Sarnıcı'nın tam karşısındaki alan ticari amaçlı çeşitli işletmeler tarafından işgal edilmişti. Kurul onaylı projesine aykırı olarak yapılan 5 metre çapında üzeri branda ile kapatılan üç adet demir profil, parkı yoldan ayıran raylı sistemli demir kapı, ana giriş kapısı, giriş kısmında bulunan büfe ve pergola altında oturma grubu olarak oluşturulan beton platformlar yıkıldı.

İBB İmar Müdür Yardımcısı Nihat Yıldız yaptığı açıklamada, "Normalde kamunun kullanması gereken bir alan, ancak işletme sahipleri bunu kendilerine kullanım sağlayacak şekilde demir korkuluklarla kapatmışlar, geçişi engellemişler. Dolayısıyla biz bütün bu gibi yerlerde bunları kaldırarak kamuya kazandıracağız" değerledirmesinde bulundu. (HABER MERKEZİ)