Kadınların pandemide gelir kaybı 800 milyar dolar

Oxfam International'ın raporuna göre, pandemi sırasında kadınlar en az 800 milyar dolar gelir kaybı yaşadı. Bu miktar, ABD'nin 2020 savunma bütçesinden yüksek...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yardım kuruluşu Oxfam International'ın yeni yayımladığı rapora göre, korona virüsü pandemisi sırasında dünya çapında kadınlar 800 milyar doların üzerinde gelir kaybı yaşadı. Erkeklerin yaşadığı gelir kaybından daha fazla olan bu miktarın, 98 ülkenin toplam gayrısafi milli hasılasından ve Amerikan hükümetinin 2020'deki 721.5 milyar dolarlık savunma bütçesinden yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, pandemi sırasında milyonlarca kadının orantısız bir şekilde iş kaybına uğradığı, birçok kadının da eğitim ve çocuk bakımında virüs nedeniyle yaşanan sorunların yükünü sırtladığı belirtildi. Rapora göre, kadınlar küresel çapta en az 800 milyar dolar gelir kaybına uğradı. Raporda, gayrıresmi şekilde çalışan kadınlar hesaba katıldığında, gerçek miktarın çok daha yüksek olacağı da vurgulandı. Oxfam'ın verilerine göre, pandemi sırasında bir yılda çalışan kadınların yüzde 5'i, erkeklerin ise yüzde 3.9'yu işlerini kaybetti.

Oxfam yöneticisi Gabriela Bucher "Covid-19 iş gücündeki kadınların son dönemdeki kazanımlarına ağır bir darbe vurdu" derken, "2020'den önce de bir eşitsizlik krizi yaşıyorduk ve bu şimdi patladı. Bunun sebebi, cinsiyetleri gözeterek politika belirlenmesine yeterli ilginin gösterilmemesi, kadınların bu krizle başa çıkmakta ve bizi bu noktaya getiren sistemsel başarısızlıkları göğüslemekte yalnız bırakılmalarıdır" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)