Şehir Hatları'nda ilk kez kadın gemiciler çalışıyor

Gemicilik eğitimi alan kadınlar Şehir Hatları tarihinde ilk kez işe alındı. 19-23 yaşlarındaki 5 kadın gemici iş başı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştirak şirketi olan Şehir Hatları'na tarihinde ilk kez kadın çalışanlar alındı. Gemicilik eğitimi almış ve yaşları 19-23 arasındaki 5 kadın gemici iş başı yaptı.

Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Serhan Dedetaş, "Arkadaşlarımızın hepsi gemide gemici olarak başlıyorlar. Yani halat alıp-verme operasyonu, geminin diğer ihtiyaçları vs. Kaptanlığa doğru gidecek bir süreçte ilk adımı atmış oluyorlar" diye konuştu.

Kadın gemiciler geminin boya, raspa ve makine işlerini yapıyor ve ihtiyaç olan alanlarda çalışıyorlar. Gemicilerden biri, "Okuldan mezun olduğum zaman bazı yerlere başvuru yapıyordum. Kadın olduğum için CV'me bile bakmıyorlardı" diye konuştu.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da," Vapurlarda kadın çalışanlar göreve başladı. Kaptanlığa kadar giden yolda istekleri ve liyakatleriyle işbaşı yaptılar. Bu köklü kurumumuza çok şey katacaklarına eminim" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)