Ankara ve İzmir baroları iktidara çağrı yaptı: Kadın ölümlerini durdurun

Ankara Barosu "Kadınlar herkesin gözü önünde öldürülürken, ihtiyacımız olan kadınları her açıdan koruyacak yasal düzenlemelerdir" dedi ve 6284 sayılı yasanın sınırlandırılmasının kadınların daha fazla ölmesi anlamına geleceği uyarısında bulundu. İzmir Barosu da iktidara "Eserinizi beğendiniz mi" diye tepki gösterdi ve "Kadınların kazanımlarını ellerinden almaya uğraşmak yerine ölümleri durdurun" çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara Barosu, Kırıkkale'de Emine Bulut'un boşandığı eşi tarafından hunharca katledilmesinin ardından kadına yönelik şiddete karşı yasal düzenleme ve her türlü yükümlülüğün devlet tarafından yerine getirilmesi çağrısında bulunuldu. İzmir Barosu da kadınların kazanımlarının ellerinden alınmasıyla uğraşmak yerine ölümlerin durdurulması çağrısı yapıldı.

Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi'nin açıklamasında, Kırıkkale'de Emine Bulut'un boşandığı eşi tarafından hunharca katledilmesinin kadın cinayetlerinin normalleştiği, kadına yönelik şiddetin artık sınır tanımadığı, küçük bir çocuğun annesinin öldürülmesine "anne lütfen ölme" diye yürekleri parçalayan feryat edişinin sıradanlaştığı vurgulandı. Kırıkkale'de kadına yönelik şiddetin cinayetle sonuçlandığına dikkat çekilen açıklamada, şöyle  denildi:

'6248 SAYILI YASA HAYATİDİR'

"Kadına yönelik şiddetin aldığı boyut, Emine Bulut'un ölümüyle bir kez daha ortaya çıkmıştır. Kadınların yaşam hakkının yok edildiği bir noktadadır. Kadınlar herkesin gözü önünde öldürülürken, ihtiyacımız olan kadınları her açıdan koruyacak yasal düzenlemelerdir. Emine Bulut'un ölümü yeniden göstermiştir ki kadınları erkek şiddetinden hızlıca koruyacak 6284 sayılı yasa hayatidir. Yasanın sınırlandırılması anlamında yapılacak müdahaleler kadınların daha fazla ölmesi anlamına gelecektir."

Kadına yönelik şiddete karşı yasal düzenleme ve her türlü yükümlülüğün devlet tarafından yerine getirilmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, şu değerlendirmede bulunuldu:

"Kadına yönelik şiddetin cinayetle noktalandığı bir ülkede yaşanan son vahşete sessiz kalınmaması, çocuklarımızın ve kadınlarımızın güvenli geleceklerinin garanti altına alınması ve de şiddet olgusunun kadın bedeni üzerinden elini çekmesi için yargı sistemimizin bu canileri en ağır biçimde cezalandırması ve sosyokültürel düzlemde tüm yaşama alanlarımıza sirayet etmiş eril tahakkümün dilimizden, anlayışımızdan ve algımızdan bütünüyle çıkarılması gerekmektedir."

İZMİR BAROSU: ESERİNİZİ BEĞENDİNİZ Mİ?

İzmir Barosu'nun açıklamasında ise şöyle denildi: "Yıllardır uyguladığınız kadın politikaları ve her alanda yükselttiğiniz şiddet dilinin sonunda bir kadın daha öldürüldü. Eserinizi beğendiniz mi?Dört yıl önce boşandığı eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut'un çığlıkları, kadınların haklarını gasp etmek içim toplandığınız kulis odalarından, suni erkek mağdurlarınızın yanından duyulmuyor mu? Artık ÖLMEK İSTEMİYORUM çığlıklarını duyun ve kadınların kazanımlarını ellerinden almaya uğraşmak yerine ölümleri durdurun.'' (HABER MERKEZİ)