Çet davasında ikinci duruşma: Şule 'Çağatay'ın kendisini rahatsız ettiğini' söyledi

Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşerek yaşamını yitirdiği iddia edilen üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin açılan davanın ikinci duruşması Ankara Adliyesi’nde başladı. Çok sayıda kişinin desteğe geldiği davada salona girmeye çalışanlar ezilme tehlikesi atlattı. Mahkeme salonunda yaşanan tartışma esnasında sanık sıralarından Çağatay Aksu, Şule Çet’in babasına “Kızına sahip çıksaydın” diyerek tacizde bulundu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ankara’da 29 Mayıs 2018’de şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Şule Çet’in ölümüyle ilgili davanın ikinci duruşması Ankara 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Duruşma öncesi Ankara Adliyesi önünde açıklama yapan Kadın Meclis’leri üyesi kadınlar Çet davasının takipçisi olmaya devam edeceklerini belirterek, “Şule Çet’in katilleri bulunana kadar burada olacağız. Eşitsizliklerin olmadığı bir ülke kuracağız” dedi.

Duruşma esnasında Çağatay Aksu, Şule Çet'in babasına 'kızına sahip çıksaydın' sözleriyle tacizde bulundu. Bu sözler avukatlar tarafından tepkiyle karşılandı. Mahkemede ifade veren Çet'in arkadaşı "Şule bana 'Çağatay beni rahatsız ediyordu, paramı vermiyordu' demişti" diye konuştu.

DURUŞMA ÖNCESİ İZDİHAM YAŞANDI

Ankara Adliyesi’nde saat 10.00’da başlaması beklenen duruşma 45 dakika gecikmeyle başladı. Duruşma salonuna destek için gelenler bir saate yakın beklemek durumunda kaldı. Salona giremeyenler ile güvenlik güçleri arasında tartışma yaşandı.

SANIK YAKINLARINDAN ÇET'İN AVUKATLARINA MÜDAHALE

Çet davasının ikinci duruşmasında ‘Avukat’ tartışması yaşandı. Çok sayıda mağdur avukatının salona alınmaması üzerine avukatlar mahkeme heyetine neden küçük salon tercih edildiğini sordu. Mahkeme başkanı "burası uygun" yanıtının ardından beş avukatın daha salonda girmesine izin verdi. Bu sırada bir sanık yakını, “Hadi başlayın artık. Madem İstanbul’dan gelen avukatlar var siz çıkın onlar içeriye girsin” diyerek bağırdı. Bunun üzerine mağdur avukatları ile sanık yakınları arasında tartışma çıktı.

MAHKEME SALONUNUN KAPISINDA PROTESTO

Mahkeme salonunun kapısında duruşma salonuna girmek için bekleyen onlarca kişi slogan ve alkışlarla içeriye girememelerini protesto etti. Duruşma salonunun kapısında bekleyenler, “Şule Çet için adalet” sloganları attı.

YILDIRIM: CAMDAN ATTILAR

Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım savunmasına başladı. Yıldırım duruşma salonunda kurulan projeksiyon aracılığıyla olay yerine ait fotoğrafları ekrana yansıttı. Yıldırım şunları söyledi:

“Olayın misafir odasında gerçekleştiğini söylüyorlar. Bize göre olay eğlendikleri büyük odada oldu. Bu odada duvar kenarında Berk Akand’ın avuç izi mevcut. Beyaz koltukların olduğu büyük salondan Şule’yi attılar. Attıkları cam videolarda karşımıza çıkıyor. Olay günü çektikleri videolarda bir karış olan cam aralığı olayın ardından çekilen fotoğraflarda aralığın açıldığı görülüyor.”

‘SANIKLARIN ARASINDA ÇIKAR ÇATIŞMASI VAR’

Sanık Berk Akand’ın olay sırasında uyumadığının telefon kayıtlarıyla ortaya çıktığı belirten Yıldırım, “Berk Akand bu davanın en büyük sanığı olduğu kadar en büyük tanığıdır. Sanıkların aralarında çıkar çatışması var. Biz Berk’in itiraflarını bekliyoruz. Anlattıkları hikayeye bizim karnımız tok” dedi.

Bunun üzerine sanık Berk Akand, “Ben ayakta durmuyordum ve bu yüzden uyuyordum. Ben itirafçı falan da olmadım” dedi.

Sanık avukatlarının mahkemeye sunduğu Çet’in babasının para göndermediği için intihar ettiği iddiasına ilişkin dilekçeyi hatırlatan Yıldırım, “Hangimiz babamız para göndermiyor diye kendimizi gidip plazanın 20’nci katından attık” dedi.

SANIĞIN ANNESİ: DOLANDIRILDIM

Sanık Çağatay Aksu’nun annesi tanık olarak dinlendi. Olayın ardından kendisine telefon edildiğini ‘Çağatay serbest bırakılacak’ dendiğini söyleyen Aksu’nun annesi, “Dolandırıldım” dedi ve şunları söyledi; “Gelen telefondan sonra avukatımı aradım ve o da dolandırıldığımı" söyledi.

Mahkeme başkanının “Olay günü sizi Çağatay aradı mı?” sorusuna ise Aksu’nun annesi, “Gündüz beni aradığında bir iki saat işi olduğunu söyledi. En son gece ikiyi çeyrek geçe aradım. Ben ses tonundan alkol aldığını anladım. Sinirlendim Ramazan’da alkol içtiği için telefonu kapattım. ‘Biz anne Rıfkı’da oturduk, plazaya gittik. Anne odaya girdiğimde beli yarıya kadar sarkmıştı. ‘Ben gidiyorum’ dedi ve düştü’ dedi” yanıtını verdi.

SANIK’TAN ÇET’İN BABASINA: KIZINA SAHİP ÇIKSAYDIN

Sanık avukatı Umur Yıldırım’a seslenerek, “Bizim mal varlığımızı bu kadar insana açıklar mısınız? Şu anda kirada oturuyorum, arabam yok. Bu zamana kadar siz sosyal medyada hep konuştunuz biz sustuk. Sadece Çağatay’ın yatak odasını araştırıyorlar başka bir şey yapmıyorlar oldu” dedi. Bu sözlerin ardından mahkeme salonunda tartışma yaşandı. Sanık sıralarından Çağatay Aksu, Şule Çet’in babasına “Kızına sahip çıksaydın” dedi. Aksu’nun “Kızına sahip çıksaydın” sözü üzerine mağdur avukatları ile sanıklar arasında tartışma yaşandı.

ÇET’İN ARKADAŞI: ŞULE, ‘ÇAĞATAY BENİ RAHATSIZ EDİYOR’ DEDİ

Şule Çet’in arkadaşı tanık olarak dinlendi. Çet’in daha önce kendisine, “Çağatay beni rahatsız ediyor” dediğini söyleyen Çet’in arkadaşı, “Şule ile sürekli iletişim halindeydik. Hiç arkadaşlığımızı koparmadık. Çağatay’ın kendisini rahatsız ettiğini söylemişti. İşten çıkarıldığını ve parasının verilmediğini söyledi” dedi.

Şule Çet’i 2009’dan bu yana tanıdığını belirten Çet’in eski erkek arkadaşı mahkemede ifade verdi. Çet ile daha önce psikiyatriye gittiklerini söyleyen Çet’in eski erkek arkadaşı, “Doktor herkese söyleyeceği şeyleri söyledi ve bir şeyimizin olmadığını söyledi” dedi.

‘BANA BORCU VARDI ÖDEMİYORDU’

Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ı 13 yıldır tanıdığını söyleyen ve olay gecesi sanık Akand’ın, “Viski alacağım dükkanı açar mısın?” diye kendini aradığını söyleyen market sahibi tanık, “Berk dükkana geldi serbest bırakılınca. ‘Başımızdan böyle böyle olay geçti kız kendini attı. Ben odadaydım görmedim’ dedi. Sonrasında olay sosyal medyada duyuldu. Çağatay ile dört beş yıldır konuşmuyordum. Bana borcu vardı ödemiyordu” ifadelerini kullandı.

‘TOKALAŞMADINIZ TECAVÜZ ETTİNİZ’

İkinci duruşmada Şule Çet’in ailesinim avukatlarından Onur Tatar’ın savunmasına geçildi. Dosyaya sunulan Mersin Üniversitesi Raporu'nu hazırlayan kişileri gelecek celse dinleteceklerini söyleyen Tatar, sanıklara “Tokalaşmadınız tecavüz ettiniz” diye seslendi ve şunları söyledi:

“Meslektaşlarım mahkemeye sundukları rapor ile tartışmaya neden olan Mehmet Nuri Aydın’ı buraya getirebilirler mi? Daha önce meslekten çıkarılan adlı tip uzmanı Aydın, geç saatte içkili ortamda olanların kişinin rızası olduğunu belirtiyor. Bu anlayışı biraz önce Çağatay'ın ağzından 'Kızına sahip çıksaydın' dedi.” Tatar’ın bu sözlerinin ardından salonda alkış sesleri yükseldi. Sanık avukatı ise, "Burası kadın programı değil” dedi. Avukatlar arasında tartışma yaşandı.

OLAY YERİNE AİT ÇET’İN FOTOĞRAFI SONRASI SALONDA AĞLAMA SESLERİ

Çet ailesinin avukatlarından Ferhat Gebeş’in ifadesine geçildi. Mahkeme salonunda Çet’in düşmesinin ardından olay yeri görüntülerine ait fotoğraflar gösterildi. Bu fotoğrafların ardından salondaki bir çok kişi ağlamaya başladı. Gebeş fotoğrafları göstererek, “ Ayakkabı Şule’den önce düşüyor bu raporlarla ortada. Olay yerindeki incelemelerde de tek çorap olduğu görülüyor.. Sanıklara soruyorum diğer çorap nerede, ne yaptınız? Hayatın olağan akışına uygun mu tek çorap giymek” diye konuştu.

SANIK AKSU: DELİL BULDUYSANIZ BENİ ASIN

Sanık Çağatay Aksu, "Tecavüz etmişsin diyorsunuz. Delil bulduysanız beni asın" sözleriyle savunmasına başladı. 10 aydır cezaevinde olduğunu söyleyen Aksu, "Sürekli tecavüzün saati değişiyor. Onlar bizi suçlayacakken biz onları suçluyoruz. Umur Bey tanık ifadeleri için yönlendiriyor. Pınar’ı arayarak 'Şu sitede porno görüntüleri var’ demiş. Beni yargılayacaksanız delillerle yargılayın. Ben cezaevinde yatmayı hak eden insan değilim" dedi.

SANIK AVUKATI ÇET’İN TRANSKRİPT’İNİN DOSYAYA EKLENMESİNİ İSTEDİ

Sanık Berk Akand, "Benim kaçma şüphem yok. Kaçmak isteseydim üç ayda kaçardım ve benim saçımın telini bulamazlardı. Ben hapis yatmak için dünyaya gelmedim" dedi. Sanık Çağatay Aksu’nun avukatı Levent Erkmen, Şule Çet’in okul durumunu yansıtan 'Transkript Belgesi’nin talep edilmesini istedi. Sanık avukatı, “Şule’nin arkadaşı dersleri iyiydi dedi. Bakalım görelim. Bu sayede yalan beyan ortaya çıkacak. Babasının para göndermediğini iddia etmiştik. Bu durum da intihara insanı sürükler" dedi. Bunun üzerine mahkeme salonundan, "Bizim de derslerimiz kötü intihar mı ediyoruz"sesi yükseldi. Erkman, ayrıca Çet’in Twitter paylaşımlarının bir uzman tarafından incelenmesini ve rapor hazırlanmasını talep etti.

SANIK AVUKATI: BERAAT TALEP ETMİYORUM

Sanık Berk Akand’ın avukatı İskender Fatih Malkıs, Şule Çet’in olayın gerçekleştiği dönemki erkek arkadaşının mahkemeye getirilip dinlenmesini talep etti. Malkış şunları söyledi: "Gerçeğin açığa çıkmasını istiyoruz. Söylediklerimin aksine bir delil çıkarsa ben bu davadan çekilirim. Şule o gece Furkan la mesajlarmış olabilir. Şule'nin telefon kayıtlarında o geceye ait kayıtlar yok. Dosyada resmî adlı tip raporunda cinsel istismar olmadığı yazıyor. Erkek arkadaşı olan bir kızda anal bölgede 'psa' çıkması o gece olduğu anlamına gelmez. Yatsın içeride bir daha ki rapora kadar beraat talep etmiyorum." Malkıs, Çet’in ölümünün ardından elinde saçların olduğunu iddia ederek bunun da incelenmesini talep etti.

SANIKLARIN TUTUKLULUK HALİ DEVAM EDECEK

Yeniden olay yeri keşfi yapılmasına karar veren mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Şule Çet’in ruhsal durumuna ilişkin psikolojik tedavi sürecine dair evrakları talep eden mahkeme heyeti sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Üçüncü duruşma 10 Temmuz 2019 saat 10.00’da görülecek.

İLK DURUŞMADA NE OLMUŞTU?

Çet’in ölümünün ardından ’intihar’ olarak başlatılan soruşturma, cinsel saldırı ve cinayet soruşturmasına dönüşmüş, ilk ifadelerinin ardından serbest bırakılan sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand tutuklanmıştı. Hazırlanan iddianamede Aksu ve Akand’ın ‘kasten öldürme’ ’cinsel saldırı’ ve hürriyetten yoksun bırakma’ suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ve 39 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

İlk duruşmada Barolar Birliğinin ülkenin çeşitli illerinden gelen temsilcileri ve TBMM’den bir çok komisyon üyesi müdahillik talebinde bulundu. Çet’in ailesi ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dışındaki tüm müdahillik talepleri mahkeme tarafından reddedildi.

Sanıklar Çağatay Aksu ilk duruşmada, “Bütün gece müzik dinlemekten başka bir şey yapmadık. Şule’nin psikolojisi iyiydi. Aramızda yakınlaşma olmadı” demişti. Berk Akand ise, “Müzik dinlerken içimin geçtiğini hatırlıyorum. İlk hatırladığım Çağatay’ın Berk diye bağırıp beni dürttüğü. Işıklar açıldı ve gözüm açılmadı. Önce müzik kapandı. Windows’un kapanış sesini duydum. Şişe şıngırdama, bardak yıkanma sesi duydum. Çağatay ofisten çıkıyordu arkasından gördüm” ifadelerini kullanmıştı.