Avustralya'da kadınlara ve çocuklara karşı suç işleyenlere vize yok

Avustralya aile içi şiddete karşı yasal önlemler alıyor. 28 Şubat 2019'da yürürlüğe giren bir yasaya göre Avustralya, aile içi şiddetten mahkum olanlara vize vermeyecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avustralya Federal Göçmen Bakanı David Coleman, aile içi şiddetten mahkum olanların Avustralya’ya alınmayacağını söyledi. Söz konusu yasanın 28 Şubat 2019 itibariyle yürürlüğe girdiği belirtiliyor.

Herald Sun gazetesine açıklamada bulunan Coleman, Federal Hükümet'in yürürlüğe koyduğu yeni yasaya göre, herhangi bir ülkede aile içi şiddetten ceza alanlara vize verilmeyeceğini, söz konusu suçtan Avustralya'da mahkum olan yabancıların ise aldığı ceza süresine bakılmaksızın sınır dışı edileceğini kaydetti.

Coleman, "Kadınlara veya çocuklara yönelik şiddet içeren bir suçtan mahkum edilmişseniz, hoşgörüyle karşılanamazsınız" ifadesini kullandı.

'KADIN VE ÇOCUKLARA KARŞI İŞLENEN SUÇLARA TOLERANS YOK'

Avustralya'nın kadın ve çocuklara yönelik şiddete tolerans göstermeyeceğini vurgulayan Göçmen Bakanı, "Suç nerede gerçekleşirse gerçekleşsin, mahkumiyet ne kadar olursa olsun, Avustralya'nın aile içi şiddet faillerine karşı toleransı olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Önceki yasaya göre karakter testinden geçemeyenlere Avustralya vizesi verilmiyordu. Ayrıca Avustralya'da aile içi şiddetten 12 ay ve daha fazla süreyle ceza alan yabancı uyruklular, mahkumiyetlerini Avustralya'da tamamlamalarının ardından sınır dışı ediliyordu. (AA)