İzmir Barosu: Pandemide çocuklar adalete erişemiyor

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nce yapılan basın açıklamasında, “Pandemi çocukların adalete erişimi noktasında büyük sıkıntılara yol açmaktadır” denildi.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi tarafından Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla, İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nde basın açıklaması düzenlendi.

İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Yılmazer ile Çocuk Hakları Merkezi üyesi avukatların katıldığı açıklamayı Bahar Batıkan okudu.

İzmir Barosu’nca koordine edilen zorunlu müdafilik görevlendirmelerinde toplanan veriler ışığında, pandemi döneminde çocuğa karşı işlenen cinsel suçlarda 4 kat artış yaşandığının gözlendiği ifade edildi.

Açıklamada, “Pandemi süreci sadece çocukların eğitim hakkını değil; aynı zamanda katılım hakkını, oyun hakkını, psiko-sosyal gelişimini olumsuz etkilemekte, ev içinde yaşanan şiddet ve suça maruz kalma ihtimalini arttırmakta, çocukların adalete erişimi noktasında büyük sıkıntılara yol açmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Çocukları risklerden korumaya, haklarının ihlal edilmesini engellemeye, korunma hakları çiğnenmiş olanları desteklemeye yönelik çalışmaların; sosyal hizmetler, güvenlik, yargı, eğitim, sağlık ve diğer alanlardaki yetkili merciler tarafından çocuk odaklı, hak temelli, disiplinlerarası ve bütüncül bir yaklaşımla ve kurumlar arasında koordinasyon sağlanarak yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, “Özellikle pandemi sürecinde mekanizmaların güçlendirilmesi için daha gayretli çaba gösterilmelidir” denildi.

İzmir Barosu ve İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin çocukların uğradıkları cinsel, duygusal, fiziksel ve ekonomik her türlü istismar ve hak ihlalleriyle mücadele etmeyi sürdüreceği ve bu konularda açılmış, açılacak davaların takipçisi olmaya devam edeceği ifade edildi. (DUVAR)