İYİ Partililer Çin Başkonsolosluğu önüne siyah çelenk bıraktı

İYİ Parti İstanbul il örgütü, Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nin Meral Akşener ve Mansur Yavaş'a yönelik paylaşımını protesto etti. Partililer Çin Başkonsolosluğu'na siyah çelenk bıraktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Uygur Türkleriyle ilgili sosyal medya paylaşımları sonrasında Çin Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamaya tepkiler sürüyor. 

İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı, bugün Sarıyer'deki Çin Başkonsolosluğu'na siyah çelenk bıraktı.

Tarabya iskelesi önünde toplanan İYİ Partililer, Çin Başkonsolosluğu önüne "İnsan Hakları İhlallerini ve Soykırımı kınıyoruz" yazılı siyah çelenk bıraktı. 

İYİ Parti İl Başkanı Buğra Kavuncu, Uygur Türklerinden desteklerini esirgemediklerini savunarak, "Bugün seslerini daha fazla çıkartmalarına vesile olmak için buradayız" dedi.

'KİME YAPILIRSA YAPILSIN ASLA KABUL ETMEYİZ'

Çin Konsolosluğu önüne gelmelerinin ikinci bir sebebi daha olduğunu kaydeden Kavuncu, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde hiçbir yabancı misyonun, yabancı konsolosun, hiçbir büyükelçinin, kendi ülkesini temsil etmek için burada bulunan hiç kimsenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan birisini tehdit etme hakkı yoktur. Bu bizim genel başkanımıza karşı yapıldı, bunu protesto ediyoruz. Aynı açıklamada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı için benzer ifadeler kullanıldı. Bunu da tepkiyle karşılıyoruz. Hangi siyasi parti liderine karşı bu açıklama yapılırsa yapılsın bunu da asla kabul etmeyiz."'HÜKÜMET SESSİZ KALARAK CESARETLENDİRİYOR'

Daha sonra İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Orhun Ertürkmen Gençlik Kolları'nın açıklamasını okudu. Açıklamada şunlar kaydedildi:  “Bizler İYİ Partinin neferleri olarak biliyoruz ki bu açıklamanın asıl amacı Uygur Türklerine uygulanan sistematik işkence ve zulmün üzerini örtmektir. Genel başkanımızın hedef gösterilmesinin sebebi ise kardeşlerimizin uğradığı zulmü en yüksek sesle her platformda dile getirmesi ve her defasında zulmü uygulayan Çin Halk Cumhuriyeti’ni ve bu zulme sessiz kalan dilsiz şeytanları taşlamasıdır. Bilinmelidir ki bizim gözümüzde Çin'in uyguladığı zulme sessiz kalan hükûmet yetkilileri de bu hadsiz açıklamanın en büyük cesaretlendiricisi konumundadır. Çin’e haddini bildirmek için milyon dolarlara, bizi destekleyecek hükümetlere ihtiyacımız yoktur. Biz bize yeteriz ve Akşener’e kimsenin parmak sallamasına müsaade etmeyiz.” (HABER MERKEZİ)