İYİ Parti: İktidarın yargı bağımsızlığını bir kez daha rafa kaldırma girişimidir

İYİ Parti, Yargıtay'ın tepki çeken Can Atalay kararı ve AYM üyelerine suç duyurusu hakkında "Siyasi iktidar eliyle ülkenin adalet kalelerine darbe vurulmaktadır" ifadeleriyle tepki gösterdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İYİ Parti Sözcüsü Prof. Dr. Kürşad Zorlu, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin tutuklu TİP Milletvekili Can Atalay hakkında hak ihlali veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin tepki çeken kararını sosyal medya hesabından değerlendirdi.

Zorlu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, kararın "vahim bir hukuk skandalı" olduğunu belirterek "Bu karar kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığını bir kez daha rafa kaldırma girişimidir. İzin vermeyeceğiz" dedi.

'ADALET KALELERİNE DARBE VURULMAKTADIR'

Kürşad Zorlu açıklaması şöyle: 

"100 yıllık Cumhuriyetimizde maalesef vahim bir hukuk skandalı daha yaşanmıştır. Yargıtay, Can Atalay hakkında hak ihlali veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştur.

Oysa AYM kararları yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzelkişileri bağlar. Yargıtay’ın AYM kararına uymaması hukuken izah edilemezken AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunması “Artık Türkiye’de hiçbir vatandaşın hukuk güvenliğinin kalmadığı” anlamına gelir.

Ne yazık ki mahkemeler vasıtasıyla hak, hukuk, adalet tesis edilmediği gibi siyasi iktidar eliyle ülkenin adalet kalelerine darbe vurulmaktadır. Bu karar kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, mahkemelerin bağımsızlığı ve tarafsızlığını bir kez daha rafa kaldırma girişimidir. Bilinmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve devletin de mahkemelerin de meşruiyet kaynağı Anayasamızdır. İktidarın gücünü pekiştirmek için hukuku bir araç olarak kullanmasına, AYM’yi itibarsızlaştırmasına ve mahkemeler eliyle gövde gösterisinde bulunmasına izin vermeyeceğiz." (HABER MERKEZİ)