İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi: Sokaklardan vazgeçmiyoruz

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, 21'inci Onur Yürüyüşü'nün bugün yapılacağını açıklayarak, "Sokaklardan vazgeçmiyoruz, hep birlikte dönüyoruz" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Onur Ayı kapsamında yapılması planlanan birçok etkinlik yurt genelinde yasaklanırken İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, bugün saat 15.00'te 21. Onur Yürüyüşü'nün yapılacağını duyurdu.

Bu yılki temasını “Dönüyoruz!” olarak duyuran İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, sosyal medya hesabından "Sokaklardan vazgeçmiyoruz, hep birlikte dönüyoruz!" notuyla bir video paylaştı.

VALİ 'MÜSAADE EDİLMEYECEK' DEMİŞTİ

İstanbul Valisi Davut Gül geçtiğimiz hafta, Onur Haftası'nda LBGTİ+ gruplarınca yapılması planlanan yürüyüş için, “İzinsiz gösteri yapan gruplara asla müsaade edilmeyecektir” diyerek bütün etkinliklerin yasaklandığını duyurmuştu.

BM'DEN DAYANIŞMA MESAJI

Birleşmiş Milletler (BM) Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Bağımsız Uzmanı Victor Madrigal ise 23 Haziran' Türkiye’deki LGBTİ+’lara mesaj yolladı. Madrigal, Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği aracılığıyla gönderdiği video mesajda şu ifadeleri kullandı:

“Çalışmalarım boyunca özel hayatlarımızda şiddet ve ayrımcılıktan uzak olabilmenin yanı sıra; lezbiyen, gey, biseksüel, trans kimliklerimizle ve tüm cinsiyet çeşitliliğimizle kamusal alanda var olabilmenin de ne kadar önemli olduğunu gördüm. Kamusal alanda toplanabilmek sadece onurumuzun değil, pek çok insan hakkını kullanabildiğimizin de göstergesi. Bu hak, meşru bir neden olmadan engellenemez. Onur yürüyüşü ve kamusal alanda var olmak bir haktır. Hepimiz hak ettiğimiz gibi eşit, saygın ve özgür şekilde yaşayıncaya dek hep birlikte çalışmaya devam edeceğimizi bilmenizi isterim.” (HABER MERKEZİ)