İsrail'in Cenin kentine saldırısında ölen Filistinlilerin sayısı 7'ye yükseldi

İsrail'in Cenin'e düzenlediği saldırıda ağır yaralanan 15 yaşındaki bir çocuk daha yaşamını yitirdi. Bir Filistinlinin Yahudi yerleşim biriminde düzenlediği saldırıda ise 4 İsrailli hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria’nın Cenin kentine düzenlediği baskın ve saldırıda yaralanan 15 yaşında bir kız çocuk daha hayatını kaybetti. Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin 19 Haziran’da Batı Şeria’nın kuzeyindeki Cenin’e düzenlediği saldırıda ağır yaralanan 15 yaşındaki Sedil Nagnagiyye'nin yaşamını yitirdiği bildirildi. Böylece, Cenin kentine yönelik saldırısında İsrail güçlerinin öldürdüğü Filistinlilerin sayısı ikisi çocuk, 7'ye yükseldi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, İsrail ordusunun, 19 Haziran Pazartesi günü işgal altındaki Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Cenin kentine "Apache" tipi helikopter de kullanarak düzenlediği saldırılarda biri çocuk, 6 Filistinli yaşamını yitirmiş, en az 66 Filistinli yaralanmıştı. Çıkan çatışmalarda 7 İsrail askeri de yaralanmıştı.

BATI ŞERİA'DA SİLAHLI SALDIRI: 4 İSRAİLLİ ÖLDÜ

Öte yandan, Batı Şeria’da yasa dışı bir Yahudi yerleşim biriminde düzenlenen silahlı saldırıda da 4 İsrailli yerleşimcinin öldüğü açıklandı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Şeria’nın Ramallah ve Nablus kentleri arasındaki yasa dışı Yahudi yerleşim birimi Eli’de bir benzin istasyonu yakınında silahlı saldırı düzenlendi.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, yaptığı yazılı açıklamada, saldırıda 4 İsraillinin hayatını kaybettiğini bildirdi. 1’i ağır 4 İsraillinin de yaralandığı belirtilen açıklamada, yaralıların Kudüs ve Petah Tikva kentlerindeki hastanelere sevk edildiği kaydedildi.

İsrail ordusu, saldırıyı düzenleyenlerden birinin olay yerinde öldürüldüğü duyurdu. İkinci şüphelinin ise olay yerinden kaçmasının ardından başlatılan aramalar sonucu bulunduğu ve İsrail güçleri tarafından vurularak öldürüldüğü kaydedildi. Saldırganın kaçtığı araçta saldırıda kullanılan silahın da ele geçirildiği belirtildi. İsrail ordusu, üçüncü bir saldırganın olup olmadığı ve saldırıyı düzenleyenlerin kimlik bilgilerine ilişkin bilgi paylaşmadı.

NETANYAHU: TÜM SEÇENEKLERE AÇIĞIZ

Olay yerinden sosyal medyaya yansıyan görüntülere ve Filistinli yerel kaynakların aktardığına göre, saldırıyı düzenleyen ve olay yerinde öldürülen eylemcinin, Nablus kentine bağlı Huvvara beldesinden 26 yaşındaki Muhenned Şahade adlı bir Filistinliydi.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant saldırı hakkında yetkililerden bilgi aldı. Açıklamada, Bakan Gallant’ın saldırıya ilişkin güvenlik durum değerlendirmesi yapmak için İsrail Genelkurmay Başkanı ve diğer üst düzey güvenlik yetkilileriyle bir araya geleceği bildirildi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da Twitter hesabından görüntülü mesaj yayınlayarak, düzenlenen saldırıyı 'şok edici' olarak nitelendirdi, saldırıya verilecek karşılık hakkında 'tüm seçeneklere açık' olduklarını söyledi. Netanyahu, “Bugün Eli yerleşimi yakınlarında canice ve şok edici bir saldırı düzenlendi. Güçlerimiz şu anda katillerin peşine düşmek için sahada faaliyet österiyor. İstisnasız tüm katillerle hesaplaşacağımızı geçtiğimiz aylarda zaten kanıtladık. Bize zarar veren herkes ya mezarda ya da hapiste. Burada da aynı olacak. Canımıza kasteden herkese söylemek istiyorum: Tüm seçeneklere açığız" dedi.

HAMAS: EYLEM, MEŞRU SAVUNMA HAKKIDIR

Filistinli direniş hareketi Hamas ise işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimcileri hedef alan saldırının 'meşru savunma hakkı' olduğunu söyledi. Hamas Sözcüsü Tarık Selma, yayınladığı yazılı açıklamada, “Ramallah-Nablus yolundaki fedai operasyonunu tebrik ediyor ve bunu, işgalcilerin Filistin halkına yönelik artan suçlarına karşı doğal bir tepki olarak değerlendiriyoruz. Fedai operasyonu, meşru savunma hakkının kullanılması bağlamına girmektedir” ifadelerini kullandı.

SALDIRI SONRASI 7 FİLİSTİNLİ GÖZALTINA ALINDI

İşgal altındaki Batı Şeria'da dün 4 Yahudi yerleşimcinin öldürülmesinin ardından Filistin beldelerine baskınlar düzenleyen İsrail güçleri 7 Filistinliyi gözaltına aldı. Filistin Esirler Cemiyeti'nden yapılan açıklamada, 6'sı Nablus'un Urif beldesinden, biri Tubas kentine bağlı Tamun beldesinden olmak üzere 7 Filistinlinin gözaltına alındığı belirtildi. İsrail makamlarından ise henüz konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. (DIŞ HABERLER)