İsrail'de yargı düzenlemesi protestoları 21'inci haftasında

İsrail hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan düzenlemesine karşı başlayan gösteriler 21'inci haftasında da devam etti. On binlerce gösterici, çok sayıda kentten sokaklara çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İsrailliler, Başbakan Benyamin Netanyahu öncülüğündeki koalisyon hükümetinin yargının yetkililerini sınırlayan düzenlemesine yönelik protestolarına devam ediyor.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, hükümetin yargı düzenlemesine karşı her hafta cumartesi akşamı kitlesel gösteriler düzenleyen İsrailliler, protestoların 21'inci haftasında ülke genelinde yine meydanlara indi.

Başta Tel Aviv, Batı Kudüs, Hayfa, Birüssebi gibi kentler olmak üzere ülke genelinde onlarca noktadaki gösterilere on binlerce İsrailli katıldı.

Her hafta olduğu gibi en yoğun katılımlı gösteriye ev sahipliği yapan başkent Tel Aviv'de binlerce protestocu, Kaplan Caddesi'ndeki Hükümet Kompleksi'nin önünde toplandı.

Kaplan Caddesi'nde kurulan platformda, İsrail'in farklı kesimlerinden kişiler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı demokrasiyi vurgulayan konuşmalar yaptı.

İsrail basını, siyasetçilerin, eski ordu mensuplarının, güvenlik bürokrasisi ve sanat dünyasından isimlerin ülke genelinde gösterilere katılımı ve burada yaptıkları konuşmalara yer verdi.

Gösterilerin yapıldığı alanda, hükümetin yargı düzenlemesinin yanı sıra toplumda kadına yönelik şiddet ve İsrail'deki Arap vatandaşların maruz kaldığı ayrımcılık gibi sorunlara tepki gösteren protestocu gruplar da yer aldı.

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin'in 5 Ocak'ta duyurduğu yargı reformu, Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandırma ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olması gibi değişiklikler içeriyor.

Netanyahu, 27 Mart'ta, ülke çapında giderek artan kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini duyurmuştu. İsrail hükümeti, 2023-2024 bütçesini bu hafta meclisten geçirmişti. Başbakan Netanyahu, bütçe oturumunun tamamlanmasının ardından hükümetin tartışmalı yargı düzenlemesine devam edeceğini açıklamıştı.