İki banka Rusya'nın ödeme sistemi Mir'i askıya aldı

ABD'den gelen yaptırım uyarılarının ardından, önce İş Bankası sonra da Deniz Bank Rusya'nın ödeme sistemi Mir'i askıya aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye’nin en büyük özel bankalarından İş Bankası, Rusya Merkez Bankası'nın Visa ve Mastercard'a alternatif olarak geliştirdiği Mir ödeme sisteminin kullanımını askıya aldı.

Bloomberg'in haberine göre banka, ABD Hazinesi’nin konu hakkındaki açıklamasını gördüklerini ve değerlendirdiklerini belirterek, sistemin kullanımını askıya aldıklarını duyurdu.

Karar, ABD Hazinesi Yabancı Varlıklar Kontrol Dairesi’nin (OFAC) geçen hafta Mir’in kullanımının Rusya dışında yayılmasına yardım edenlere yaptırım uygulamaya hazır olduğunu duyurmasının ardından geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 5 Ağustos’ta yaptığı görüşmenin ardından Mir sisteminin iki ülke arasındaki turizmi kolaylaştırdığını söylemişti.

Geçen hafta İngiltere basınında ABD ve AB'nin bu konuda Türkiye'ye baskıyı artırmaya hazırlandığı belirtilmişti.

Financial Times'ta yayınlanan ve Batı ülkelerinden iki yetkiliye dayandırılan habere göre ABD ve AB, Türkiye'de bankacılık sektörünün "usulsüz mali işlemler yürütülecek bir alan haline geleceği" ve Rusya'nın yaptırımları ihlal edeceği bir kanal açacağından endişe ediyorlar.

Reuters, İş Bankası'nın ardından DenizBank'ın da Mir operasyonunu askıya aldığını duyurdu.

Türkiye'nin en büyük bankalarından Vakıfbank, Ziraat, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank, Mir sistemini kullanıyor. (HABER MERKEZİ)