İranlı kadınların saç kesme eylemine Türkiye'den destek

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin katledilmesinin ardından başlayan saç kesme eylemine, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da katıldı: İran'da direnen kadınlar asla yalnız yürümeyecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran'da kadınların, 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ahlak polisinin gözaltında işkenceyle katletmesini protesto etmek için başlattıkları saç kesme eylemine Türkiye'den de destek geldi. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, İranlı kadınlar gibi saçını kestiği bir videoyu sosyal medya hesabından "İran'da, ülkede, özgürlükleri için direnen kadınlar dünyada her yerde" notuyla yayınladı. Ataselim videoda "İran'da direnen kadınlar asla yalnız yürümeyecek" dedi. 

22 yaşındaki Mahsa Amini'nin katledilmesinin ardından başlayan eylemler de git gide büyüyor. Eylemlere saldıran İran polisinin en az 5 kişiyi 'doğrudan ateşle' öldürdüğü belirtiliyor.

Sosyal medyada başörtülerini çıkaran kadınlara yönelik polis saldırılarının görüntüleri paylaşılırken, Twitter'da Amini'nin öldürülmesini protesto amaçlı açılan #MahsaAmini etiketi 1.63 milyondan fazla kullanıldı. (HABER MERKEZİ)