İran'da kadınlardan Mahsa Amini için saç kesme eylemi

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek için kadınlar saç kesme eylemi yaptı. Gazeteci Masih Alinejad, "Bu cinsiyet ayrımcılığı rejiminden bıktık" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran'da kadınlar, ahlak polisi tarafından gözaltında gördüğü işkencenin ardından hastanede vefat eden 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin ölümünü protesto etmek için saç kesme eylemi yaptı. Muhalif duruşuyla bilinen gazeteci Masih Alinejad, Twitter paylaşımda, "İranlı kadınlar, Amini'nin ahlak polisi tarafından öldürülmesini protesto etmek için saçlarını keserek ve başörtülerini yakarak öfkelerini gösteriyor. Bu cinsiyet ayrımcılığı rejiminden bıktık" dedi.

Masih Alinejad, başka bir paylaşımında ise şu ifadeleri kullandı: "İran'ın Sakkız kentindeki güvenlik güçleri, Amini'nin cenaze töreninin ardından barışçıl protestoculara ateş açtı. Birkaç protestocu yaralandı. Ahlak polisi önce 22 yaşındaki bir kadını öldürdü, şimdi de silah ve göz yaşartıcı gaz kullanıyor."

Sosyal medya kullanıcıları, başörtülerini çıkaran kadınlara yönelik polis saldırılarının görüntülerini de paylaştı. Twitter'da Amini'nin öldürülmesini protesto amaçlı açılan #MahsaAmini etiketi, sosyal medya platformunda 1.63 milyondan fazla kullanıldı.

İRAN POLİSİ: TALİHSİZ BİR OLAY

Geçtiğimiz saatlerde Amini'nin ölümüne ilişkin açıklama yapan İran polisi, 'tekrarlanmaması gereken talihsiz bir olay' ifadelerine yer verdi. İran'ın resmi haber ajansı Fars'ın aktardığına göre, açıklamayı yapan Tahran polisi yetkilisi Hüseyin Rahimi, "İran polisine karşı korkakça suçlamalar yöneltildi. Mahkeme gününe kadar bekleyeceğiz ancak emniyeti sağlama görevimizi bırakamayız" dedi.

Amini’nin cenazesi, geçtiğimiz günlerde ülkenin batısındaki Kürdistan eyaletine bağlı Sakkız kentinde çok sayıda kişinin katılımıyla defnedilmişti. Norveç merkezli Hengaw İnsan Hakları Örgütü, defin sırasında düzenlenen protestolarda polis saldırısı sonucu en az 33 kişinin yaralandığını bildirdi.

TJA: İRAN'IN KADIN DÜŞMANI POLİTİKALARINI KINIYORUZ

Tevgera Jinên Azad’dan (TJA) yapılan açıklamada ise şöyle denildi: 

“Şeriat kanunu adı altında, İslami kurallar adı altında kadına yönelik bu yasakçı zihniyeti yakından tanıyoruz; Şeriata göre düzenlenen hükümlerle kadın iradesini bastırarak onları belli kalıplara sığdırmaya çalışan, kadınların verdiği kimlik mücadelesini görmezden gelerek onları adeta üzerlerinde düzenleme yapılan birer nesneymiş gibi gören İran’daki erkek egemen gerici zihniyete boyun eğmeyen, biat etmeyen kadınlar daima var olmuştur ve olmaya da devam edecektir. 

Maç izlediği için yargılanan ve yargı önünde kendisini yakan Seher Hüdayari’nin isyanını; bir türbe önünde muska satan kişiyle tartışmaya girince Kuran yaktığı yalanı yayıldığı için linç edilen Ferhunde Melikzade’yi ve bu linçi izleyen İran ‘güvenlik’ güçlerinin sessiz tutumunu ve yalnızca saçları gözüktüğü için İran polisince işkence edilerek katledilen sevgili Mahsa Amini’nin ortaya koyduğu kadın iradesini; bağımsız birey olma ve vermiş olduğu kimlik mücadelesini unutmuyoruz! 

TJA olarak; sevgili Mahsa Amini’nin ailesine ve tüm kadınlara başsağlığı diliyor; üzüntülerini tüm yüreğimizle paylaştığımızı belirtiyoruz.

Ve diyoruz ki; kadınların iradesini yok sayan; kadınların katledilmesini destekleyen düzenlemeleri var eden, bu düzenlemelerin arkasında duran ve ondan beslenen erkek egemen zihniyetin dayattığı ölüm politikasına karşı yürütülen kadın özgürlük mücadelesinin birbirine eklemlenerek daha da güçlenmesi tüm dünya kadınlarının kurtuluşudur. İran rejiminin tam 43 yıldır sistematik biçimde yürüttüğü kadın düşmanı politikalarını kınıyoruz. Yine tüm uluslararası insan hakları örgütlerinin ve kadın örgütlerinin bu katliamın takipçisi olmalarını talep ediyoruz." (DIŞ HABERLER)