İran donanmasının en büyük gemisi yanarak battı

İran donanmasının en yüksek tonajlı ve en büyük gemisi olan Hark'ta yangın çıktı. Umman Körfezi'nde yaşanan olayda mürettebat kurtarılırken, İngiliz yapımı olan gemi battı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İran donanmasına ait en büyük gemi olma özelliğini taşıyan Hark, Umman Körfezi'nde alev aldıktan sonra battı. İran medyası, liman kenti Cask'ın yakınlarında bulunan gemide yerel saatle 2:25'te yangın çıktığını, saatler süren bir operasyon sonrasında mürettebatın kurtarıldığını duyurdu.

Haberlerde geminin battığı belirtilirken, yangının sebebine ilişkin açıklama yapılmadı. Yarı resmi haber ajansı Fars, "Tüm kurtarma çabaları başarısız oldu ve gemi battı" ifadelerini kullandı. 

İsmini İran'ın bir petrol kentinden alan Hark, ülke donanmasında denizde ikmal yapma kapasitesine sahip olan az sayıda gemiden biriydi. Hark'ın aynı zamanda ağır kargo taşıyabildiği ve bir helikopter pisti olarak kullanıldığı belirtiliyor. 1977 yılında İngiltere'de inşa edilen gemi İran donanmasına, İslam Devrimi sonrası yapılan uzun müzakerelerin ardından 1984 yılında katılmıştı.

Umman Körfezi, dünya petrol ticaretinin beşte birinin yapıldığı Hürmüz Boğazı'na bağlanıyor. Gemideki yangın ise İran ile İsrail'in bölgede birbirlerinin kargo gemilerine düzenlenen saldırılar konusundaki karşılıklı suçlamalarının sürdüğü bir dönemde geliyor. İran son olarak nisan ayında, Saviz isimli gemisine Kızıldeniz'de mıknatıslı patlayıcı yerleştirildiğini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Etiketler İran hark hark gemisi