Irak'tan Erdoğan'a 'petrol' yanıtı: IKBY ile sorun yaşamıyoruz

Petrol ihracatına ilişkin sorunun kaynağı olarak Bağdat ve Erbil hükümetlerine işaret eden Erdoğan'a cevap veren Irak Petrol Bakanlığı, IKBY ile 'aynı vizyona sahip olduklarını' söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Irak Petrol Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'tan petrol alımına ilişkin yaptığı "Bu tamamen Irak içerisinde, merkezi yönetim ile Kuzey Irak arasındaki sıkıntıdan kaynaklanan bir şey" açıklamasına yanıt verdi. Erdoğan'ın değerlendirmesini reddeden Irak Petrol Bakanlığı Basın Sözcüsü Basım Muhammed Uzeyr, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'yle (IKBY) petrol ihracatı konusunda herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirterek, "Aynı vizyona sahibiz" ifadelerini kullandı.

Haftalık basın toplantısında Rûdaw muhabirinin konuya ilişkin sorusunu yanıtlayan Uzeyr, “Hayır bizim herhangi bir siyasi sorunumuz bulunmuyor. Kürdistan Bölgesi petrolünün kamu yararına yeniden ihracatı konusunda aynı vizyona sahibiz" dedi.

IRAK PARLAMENTOSU: BUGÜN SORUN ERDOĞAN'DAN KAYNAKLANIYOR

Iraklı yetkililerin iddiasına göre, Türkiye, Paris Tahkim Mahkemesi kararıyla Irak'a 1,4 milyar dolar ödeme kararını Bağdat hükümeti affedene kadar IKBY petrolünün ihracatına devam etmek istemiyor. Irak Parlamentosu Stratejik Planlama Komisyonu Başkanı Muhammed Beldavi de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bugün sorun Türkiye'den kaynaklanıyor. Çünkü Türkiye keni limanları üzerinden Irak’ın petrol satışına devam etmesini reddediyor. Türkiye burada, Irak hükümetinin, mahkemenin kanunları çiğnediği için aldığı kararı affettirmesini amaçlıyor" ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN: PETROL ALIMINA YÖNELİK BİZİM BİR SIKINTIMIZ YOK

11-12 Temmuz'da Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin marjında bir basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahkim kararının ardından Irak'tan petrol ihracatının neden başlamadığıyla ilgili olarak, "Bizim Irak'tan petrol alımına yönelik bir sıkıntımız söz konusu değil. Bu tamamen Irak içerisinde, merkezi yönetim ile Kuzey Irak arasındaki sıkıntıdan kaynaklanan bir şey. Bu konuda da ilgili arkadaşlarım görüşmelerini yapıyorlar. Bizim de bu konuyla ilgili attığımız adım, Kuzey Irak yönetimi ile merkezi yönetimin arasındaki sıkıntıyı aşmalarıdır. Aştıkları anda biz zaten petrol hatlarının açılmasından yanayız. Çünkü kazan-kazan esasına göre onlar da kazansın biz de kazanalım" açıklamasında bulunmuştu.

Ne olmuştu?

Irak, Türkiye’nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) çıkardığı petrolü Kerkük-Ceyhan ham petrol boru hattı üzerinden ithal etmesinin iki ülke arasındaki anlaşmayı ihlal ettiğini savunarak 2014 yılında tahkim davası açmıştı. Irak'ın 25 Mart 2023 tarihinde Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nde açtığı davayı kazanmasının ardından, IKBY’den Türkiye’ye gelen günlük 450 bin varillik petrol ihracatı durmuştu.

Tahkim mahkemesinin ayrıca Türkiye'nin Irak yönetimine 1,4 milyar dolar ödemesine karar verdiği aktarılmıştı. Ancak Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, tek taraflı bir tazminat ödemesinin gerçekleşmeyeceğini, iki tarafın da kabul edilen ve reddedilen talepleri olduğunu, iki tarafın da tazminat ödeyeceğini duyurmuştu.

Bağdat ile Erbil yönetimleri, nisan ayının başında Türkiye üzerinden petrol ihracatına devam edilmesi için anlaşmaya varmıştı ancak boru hattından petrol akışı henüz sağlanmadı. IKBY'den yapılan açıklamada, Türkiye'ye petrol ihracatının müzakerelerin tıkanması yüzünden hala başlamadığı bildirilmişti. IKBY Dış İlişkiler Sözcüsü Lawk Ghafuri, “Petrol akışıyla ilgili ilgili her şey artık Bağdat ve Ankara’nın elinde, her iki taraf da petrol akışını yeniden başlatmak için bir anlaşmaya varmalı” demişti. (DIŞ HABERLER)