İnce’den hayat pahalılığına 100 maddelik çözüm önerisi

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Türkiye’de gıda enflasyonunun dünya ülkelerinden çok yüksek olduğunu belirterek 100 maddelik çözüm önerilerini siyasi partilere sunmaya başladı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin hazırladığı hayat pahalılığına karşı 100 maddelik çözüm önerisini içeren raporu sunmak üzere Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan ile bir araya geldi.

Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşen görüşme sonrasında basın açıklamasında konuşan İnce, hayat pahalılığına karşı ürettikleri çözüm önerilerini paylaşmak için Türkiye’de seçime girme hakkına sahip tüm siyasi partilerin genel başkanlarından randevu istediklerini dile getirdi.

‘ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ TÜM SİYASİ PARTİLERE AÇIYORUZ’

Toplumda ortaklaşılan bir nokta olduğunu, Türkiye’nin neresine giderlerse gitsinler herkesin aynı şeyi, “hayat pahalılığını” konuştuğunu belirten İnce “Gıda enflasyonu dünya ortalaması yüzde 30, Türkiye’de gıda enflasyonu yüzde 90. Herkesin dertli olduğu bu konuda bir çalışma yaparak, 100 maddelik çözüm önerisi oluşturduk” dedi. Önerilerinin içerisinde bitkisel üretim, hayvansal üretim, et, süt, su, tarla, mera, seranın olduğunu, görüşlerini bir rapor haline getirdiklerini ifade eden İnce sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de seçime girme hakkını elde eden bütün siyasi partilerin genel başkanlarına bir mektup yazdık. Size görüşlerimizi anlatmak istiyoruz dedik. Bunlar mutlak doğrular değildir, tartışmaya açıktır. Eksiği gediği vardır ama doğruları da vardır. Çözüm önerilerimizi tüm siyasi partilere açıyoruz. Yanıldığımız yerleri birlikte düzeltelim ama bu sorunu birlikte çözelim dedik. Tüm siyasi parti genel başkanlarından randevu istedik sağ olsunlar Sayın Erbakan kabul ettiler bizi. Tüm görüşlerimizi kendilerine sunduk. Takdir kendilerinindir. Bizi kabul ettikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum.”

KAFTANCIOĞLU DEĞERLENDİRMESİ: YARGI TARAFSIZLIĞINI YİTİRMİŞTİR

Gazetecilerin CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen yargı kararına dair soru sorması üzerine İnce, “2022 yılında siyasi yasak gibi kavramların konuşulmaması gerek artık. Bunlar çağ dışı kavramlar” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir diğer konu ise Türkiye’de yargının durumu. Türkiye’de yargı iktidarın sopasıdır. Kimi cezalandırmak istiyorsa, mahkeme kararlarından sonra beraat eden birinin arkasından Cumhurbaşkanı konuşuyor aynı mahkeme başka bir davadan tutuklayabiliyor. Önemli olan yargının durumudur. Yargının tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiş olmasıdır. 80’li-90’lı yıllarda yargısız infaz diye konuşurduk. Şimdi yargıyla infaz var. Bunu herkesin bilmesi lazım. Bugün Canan Kaftancıoğlu olur, yarın bir başkası olur. Yargının durumunu tartışmamız lazım. Yargı tarafsızlığını yitirmiştir.”

’AYARINI BOZDUĞUNUZ KANTARDA KENDİNİZDE TARTILABİLİRSİNİZ’

“Bugün dolar 15 lirayı geçmişse bunun sebeplerinden birisi yargıdır. Sizin yargınıza güvenmezse sermaye gelmez. Sermaye ürkektir. İktidarın istediği kararları veren yargıçların Türk ekonomisine büyük zarar verdiklerini bilmesi lazım. Ben sayın Canan Kaftancıoğlu’yla geçmişte aynı partide görev yaptım. Katılmadığım, onunla aynı noktada olmadığım pek çok konu herkesin gündemindedir. Bu bilinir, açıklamalarım var. Ama konu Canan Kaftancıoğlu meselesinin çok ötesindedir. Yargının durumuyla ilgilidir. Ayarını bozdular kantarın. Ama malum sözü tekrar hatırlatmak isterim. Ayarını bozduğunuz kantarda bir gün kendiniz de tartılabilirsiniz.” (DUVAR)