İlyas Salman hakim karşısına çıktı: Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım

"Türk milletini alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla hakkında 2 yıla kadar hapsi istenen sanatçı İlyas Salman, hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, duruşmayı erteledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 25 Ocak 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Türk milletini alenen aşağılama" suçunu işlediği iddiasıyla hakkında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan oyuncu İlyas Salman'ın yargılanmasına başlandı. Salman savunmasında suçlamayı kabul etmeyerek, "Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de hiçbir şeyden yılmamak gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle halkla hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim" dedi. 

Anadolu 54. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki ilk duruşmada İlyas Salman ile avukatı Özgür Murat Büyük hazır bulundu. Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Salman, kendisini kimin şikayet ettiğini bilmediğini belirterek, kimseye hakaret etmediğini ve mevcut hükümete oy veren halka eleştirel sözler söylediğini aktardı.

'MEVCUT HÜKÜMETE OY VERENLERE UYARI MAHİYETİNDE ELEŞTİREN SÖZ SÖYLEDİM'

Suçlamayı kabul etmediğini belirten Salman, "Sanat hayatın kendisi olmasa da hayatın kendisi gibi olduğunu düşünüyorum. Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de hiçbir şeyden yılmamak gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle halkla hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim. Günümüzde açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insanlar vardır. Beni ceza vererek de el sallayarak de uğurlayabilirsiniz. Ben istediğim düzene kavuşsam bile o zaman da eleştirmeye muhalif kişiliğime devam edeceğim. Çünkü güzelin de güzeli vardır" ifadelerini kullandı. 

MAHKEME DURUŞMAYI ERTELEDİ

Salman'ın avukatı Büyük ise müvekkilinin konuya ilişkin yaptığı konuşmanın bütününe bakıldığında üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığının görüleceğini belirterek müvekkilinin beraatini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme, eksik hususların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

'MUHALİF BİR SANATÇI OLARAK GÖREVİMİ YAPTIM'

 Duruşma salonundan çıkmasının ardından konuşan Salman, "Ben muhalif bir sanatçı olarak görevimi yaptım. Ben görevimi yapmaktan dolayı mutluyum. Sanatçı yapısı gereği muhaliftir. Hangi düzen gelirse gelsin onun eleştirisini yapar, alkışına kulak asmaz. Çok fazla söyleyecek bir şeyim yok" dedi. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Salman'ın 25 Ocak 2021'de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Türk milletini aşağılayan" ifadelerde bulunduğu öne sürüldü. İddianamede Salman'ın "Türk milletini alenen aşağılama" suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle cezalandırılması istenmişti. (DHA)