IFF, doların TL karşısındaki 'adil değeri'ni 9,50'ye yükseltti

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) raporunda, Türk Lirası’ndaki değer kaybının diğer 'gelişen piyasa' para birimlerine de sıçrayabileceği endişesine yer verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye ekonomisinde bozulan ekonomik göstergeler, uluslararası finans çevrelerine göre TL'deki kan kaybını hızlandıracak. TÜİK'in bugün açıkladığı verilere göre üretici enflasyonu yüzde 35'e kadar çıkarken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), Türk Lirası'nın dolar karşısındaki adil değer tahminini revize etti. IIF, Türk Lirası'nın dolar karşısındaki 'adil değer tahmini'ni 7,50’den 9,50’ye yükseltti.

GEREKÇE KÖTÜLEŞEN PİYASA KOŞULLARI

Kötüleşen piyasa beklentisinden dolayı bu değişikliğe gittiklerini belirten IIF Başekonomisti Robin Brooks "2020 yılında Türk Lirası için adil değerimizi artan cari açıktan dolayı iki defa değiştirdik” hatırlatmasını yaptı.

 

IIF, nisan ayı başında gelişen piyasalara yönelik tahvil getirilerinin etkisini analiz ettiği değerlendirmesinde, Türk Lirası'ndaki son gelişmelerin ardından olası yayılma etkisine yönelik öngörülerde de bulunmuştu. Bloomberght'de yer alan habere göre raporda, Türk Lirası’ndaki değer kaybının diğer gelişen piyasa para birimlerine de sıçrayabileceği ama yayılma riskinin daha az olduğu belirtilirken, Türk Lirası için 7,50 seviyesindeki adil değerin korunduğu ifade edilmişti.

IIF adil değer tahminini 2018 ve 2019'da 5,50'de sabit tutmuş, 2020'de ise iki kez, nisanda 6,30'a ve haziranda 7,50'ye yükseltmişti. (EKONOMİ SERVİSİ