Hindistan'da 4 bin 187 kişi öldü: 'Doktor başına 40 bin insan düşüyor'

Hindistan'da korona virüsü salgınında yine rekor düzeyde ölü sayısı kaydedildi. Son bir günde 4 bin 187 kişi Covid-19 nedeniyle öldü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgınının hızla yayıldığı Hindistan'da, bir kez daha rekor düzeyde ölü sayısı raporlandı. Son 24 saat içinde 4 bin 187 kişinin Covid-19'dan öldüğü duyuruldu, toplam ölü sayısı 238 bin 270'e yükseldi. Bir günde 401 bin 78 kişinin enfekte olduğu açıklanan ülkede vakalar 21.9 milyona dayandı.

YEREL YÖNETİMLERDEN 'TAM KAPANMA' KARARI

Başbakan Narendra Modi'nin, ekonomik gerekçeleri öne sürerek ulusal çapta sokağa çıkma kısıtlamasına karşı çıktığı ülkede, bazı yerel yönetimler tedbirleri sıkılaştırdı. Tamil Nadu eyaletinde, tam kapanma kararı alındı. Pazartesi günü başlayacağı ve 24 Mayıs'a kadar süreceği belirtilen uygulama kapsamında, toplu taşımanın da durdurulacağı aktarıldı.

Google ve Amazon gibi şirketlerinin ofislerinin bulunduğu teknoloji merkezi Karnataka eyaletinde de, 24 Mart'a kadar sıkı önlemlerin uygulanacağı duyuruldu.

'HASTALARI TEDAVİ EDECEK DOKTOR YOK'

Hastanelerde yatak ve oksijen krizinin sürdüğü Hindistan'ın kırsal alanlarında da sağlık sistemlerine erişimde sorunlar yaşanıyor. Ülkenin en yoksul eyaletlerinden biri olan Bihar'da, bir doktora düşen kişi sayısının 43 bin 788 olduğu kaydedildi. Salgının başlangıcından bu yana 1579 kişinin Covid-19 nedeniyle öldüğü eyalete, yalnızca 207 ventilatörün gönderildiği ve bunları kullanacak sağlık görevlisinin bulanamadığı belirtildi.

Yaklaşık bin kişinin yaşadığı Umakant köyünde, son günlerde 20 kişinin korona virüsüne yakalandığını ancak hastaları tedavi edecek doktorun olmadığını söyleyen Akshay Singh isimli sakin, yerel hastanelerde de oksijen sıkıntısının yaşandığını aktardı. (DIŞ HABERLER)