Hedef gösterilen Patrikhane'den Sümela'da ayin açıklaması: Tüm dünyada 15 Ağustos'ta kutluyoruz

Fener Rum Patrikhanesi'nden, Sümela'da düzenlenecek Meryem Ana Yortusu'nun hedef alınmasına ilişkin açıklama geldi: Bu topraklarda asırlardır yaşayan bir millet olarak bu haksız söylemleri kınıyoruz.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye’nin en önemli inanç merkezlerinden Trabzon'daki Sümela Manastırı’nda 15 Ağustos’ta (yarın) 10. kez düzenlenecek olan Meryem Ana Yortusu ayini bazı çevrelerce hedef alınmaya devam ediyor. Başlatılan "Ayin iptal edilsin" kampanyasına İYİ Parti'nin de katılmasının ardından Fener Rum Patrikhanesi bir açıklama yaptı. 

Patrikhane, Meryem Ana Yortusu'nun hükümetin izniyle son 10 yıldır olduğu gibi bu sene de Sümela Manastırı'nda yapılacağını, bazı siyasetçiler tarafından dini faaliyetlerinin hedef gösterilmesinin kendilerini üzdüğünü açıkladı.

'DİNİ FAALİYETLERİMİZ HEDEF GÖSTERİLİYOR'

Meryem Ana Yortusu'nun tüm dünyada Hristiyanlar tarafından 15 Ağustos'ta kutlandığı anımsatılan Fener Rum Patrikhanesi'nin yazılı açıklaması şöyle: "Meryem Ana Yortusu'nu bizler de memleketimizde birçok kilisede kutluyoruz. Hükümetimizin izniyle son 10 yıldır olduğu gibi bu sene de Patrikhanemiz yortuyu Meryem Ana'ya adanmış olan Sümela Manastırı'nda yapacaktır. Son günlerde bazı siyasetçiler tarafından dini faaliyetimizin hedef gösterilmesi bizi derinden üzmüştür. Sadece birkaç saatliğine bayramımızı kutlamak için gideceğimiz Trabzon ziyaretimiz siyasi söylemlerle hedef haline getirilmiştir. Bu topraklarda asırlardır yaşayan bir millet olarak bize karşı yapılan bu haksız söylemleri kınıyoruz. Devletimize güvenimiz tamdır."

Yarın Trabzon Sümela Manastırı'nda düzenlenecek ayini Fener Rum Patriği Bartholomeos yönetecek. (HABER MERKEZİ)