İYİ Parti, Sümela Ayini'ni hedef aldı: İptal edilmeli

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu, 9 defa 15 Ağustos'ta yapılan ayini hedef aldı: 15 Ağustos Trabzon'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih tarihidir... Türkiye karşıtı kesimler bunu matem günü olarak görür...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Trabzon Maçka'daki Sümela Manastırı'nda ‘Meryem Ana'nın göğe yükseliş günü’ olarak kabul edilen 15 Ağustos’ta 10'uncusu yapılacak olan Meryemana Yortusu Ayini, başlatılan "iptal edilsin" kampanyasının ardından İYİ Parti'nin de hedefinde.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, daha önce 9 defa aynı tarihte düzenlenen ayine ilişkin "15 Ağustos Trabzon'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih tarihidir..." diyerek iptal edilmesi çağrısı yaptı. 

Zorlu'nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklama özetle şöyle:    

"15 Ağustos 1461, Trabzon'un Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih tarihidir...

Türkiye karşıtı kesimler ise bunu adeta bir matem günü olarak görürler.

Bu önemli günde gerçekleşen bir anma etkinliğine dikkat çekmek ve yetkilileri uyarmak istiyoruz.

Cumhuriyetin kuruluşundan 2010 yılına kadar 88 yıldır ayin yapılmasına izin verilmeyen Sümela müzesinde tam da 15 Ağustos’ta ayin yapılmasına izin verilmeye başlanmıştır. Bir süre restorasyon sebebiyle gerçekleşmese de geçen yıl olduğu gibi bu yılda ayinin devamına karar verilmiş ve geçtiğimiz Perşembe günü söz konusu izin ilgililerine resmi yazıyla bildirilmiştir.

Elbette biz Lozan Antlaşmasında zikredilen azınlıkların antlaşma hükümleri çerçevesindeki hak ve özgürlüklerden istifade etmesinden ve sürecin eksiksiz yürütülmesinden yanayız. Esasen buraların bir inanç kitlesi tarafından ziyaret edilmesinden de bir behis görmüyoruz. 

ANCAK gelinen aşamada bunun basit bir ibadet faaliyeti olarak görülmemesi gerektiğine yönelik güçlü tespitler bulunmaktadır...

...Sümela’da Patrik’in ayin yapması Lozan ile belirlenen yetki alanı dışında olduğu gibi böyle bir adımın planlanması ancak yukarıdaki ilkeler çerçevesinde ve özellikle Yunanistan’ın da mütekabiliyet çerçevesinde atacağı adımlara bağlı olarak şekillendirilmesi gereken bir konudur.

Örneğin Batı Trakya Camileri Din Görevlileri Derneği geçtiğimiz ay Yunan kurumlarına ilettiği başvuruda; Serez, Yanya ve Selanik'te Osmanlı döneminden kalma eski camilerde cuma namazı kılınmasına izin verilmesini talep etmiş, bu istek Atina yönetimince kesin bir dille reddedilmiştir. 

Eğer Sümela'da ayine izin verilecekse hassasiyetler güvence altına alınarak süreç yeniden planlanmalıdır.

Yetkili makamlara sözlü olarak da ilettiğimiz bu tespit ve kaygılarımızı kamuoyu ile paylaşırken, 15 Ağustos’taki ayinin derhal İPTAL edilmesi çağrısında bulunuyoruz." (HABER MERKEZİ)