HDP’li eski vekil Çağlar Demirel açlık grevine başladı

Eski HDP milletvekilli Çağlar Demirel, tutuklu bulunduğu Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi'nde artan tecrit uygulamaları ve hak gasplarına tepki göstererek Seher Orçu isimli mahpusla birlikte 5 günlük açlık grevine başladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kocaeli Kandıra 1 No'lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan cezaevindeki keyfi uygulamalara karşı bugün itibarıyla açlık grevine başladığını duyurdu.

Telefonla konuştuğu annesi Gülperi Demirel aracılığıyla açıklama yapan Çağlar Demirel, cezaevlerinde keyfi uygulamaların gün geçtikçe arttığını, baskın yapılan koğuşlarında pandemi koşulları ihlal edilerek saatlerce kalındığını ve özel eşyalarına el konulduğunu aktardı.

Demirel, “Antidemokratik uygulamalarla beraber cezaevlerinde süren tecrit ve hak gasplarına, artan siyasi soykırım operasyonlarına ve herkesin terörize ediliyor olmasına karşı, Seher Orçu isimli bir başka tutuklu ile birlikte bugünden itibaren 5 günlük açlık grevine başladıklarını belirtti.

Cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutuklular da 27 Kasım'dan itibaren PKK lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecriti ve kendilerine yönelik hak ihlallerini protesto için 5 günlük açlık grevine başladıklarını duyurmuştu. (MA)