HDP, Kemal Türkler'i andı: Mücadelesini büyüteceğiz

HDP, katledilişinin 41’inci yılında DİSK ve TİP kurucularından Kemal Türkler’i andı ve mücadelesini büyütme sözü verdi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkların Demokratik Partisi (HDP), 22 Temmuz 1980 tarihinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırıyla katledilen Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türkiye İşçi Partisi’nin kurucusu Kemal Türkler’i 41. ölüm yıldönümünde andı.

Partinin Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse’nin imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, faillerinin korunup kollandığı bu gibi planlı saldırıların Türkiye halklarının bir arada, eşit, özgür ve barış içinde yaşama umuduna karşı yapılan saldırılar olarak tarihe geçtiği kaydedildi. Köse, “Ülkeyi yönetenler ve dayandıkları karanlık odaklar, 1980’de Kemal Türkler’in katledilmesinin bugün de Deniz Poyraz’ın katledilmesinin zeminini hazırlayarak esasında Türkiye halklarına karşı nefret siyasetini yaşatmayı sürdürdüklerini ve bundan nemalandıklarını gösterdiler” dedi.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: Ezilenlerin ve emekçilerin kaderinin bir olduğunu biliyor ve her türlü saldırıya karşı 1980’de nasıl dayanışma içerisinde mücadelemizi güçlendirdiysek, bugün de aynı şekilde mücadeleyi büyütüp güçlendireceğiz.

Türkiye halkları, demokratik, adil ve barışçıl geleceğe ancak dayanışma ve birleşik mücadele ile varabilir. Gün Kemal Türkler’in mirasının yarattığı ruh ile Soma’daki maden direnişçileri, Malatya ve Adıyaman’daki tütün direnişçileri ile dayanışma içerisinde olma günüdür.

Bugün Türkiye’nin her bir köşesinde hakları için mücadele eden emekçiler, Kemal Türkler ve yoldaşlarının mücadele mirasının devamcısıdır. Bu toprakları ve alın terini sömürmek isteyen zalimler ve zulüm sürdükçe, direniş her daim var olacak ve HDP bu direnişin merkezinde yer almaya devam edecektir. Kemal Türkler’in mücadelemizde yaşamaya devam eden mirasını daha fazla büyüterek, Kemal Türkler ve arkadaşlarının amaçladığı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Türkler’i bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyor, mücadeleyi büyütme sözümüzü yineliyoruz.”

KEMAL TÜRKLER KİMDİR? 

Türkler, 1926 yılında Denizli'de doğdu. 1958 yılında eşi Sabahat Türkler ile evlendi. 1959 yılında Yasemin, 1961 yılında Nilgün adlı çocukları dünyaya geldi. Türkiye Maden İş Sendikası'nda aktif görev alan Türkler, Türk İş'ten ayırlarak 1967 yılında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nu kurarak ilk genel başkanı oldu. 1970 yılında sendikaların aleyhinde olan maddeleri protesto ettiği için Türkler ve arkadaşları tutuklandı. Ardında 1976 yılında Devlet Güvenlik Yasası tasarısına karşı genel grev başlatması nedeniyle tekrar tutuklandı. Türkler, 1977'de DİSK'in 6. Genel Kurulu'nda genel başkanlık seçimlerini kaybetti. Maden İş Sendikası'nın 1979 yılındaki 23. Genel Kurulu'nda Enternasyonal Marşı okuması nedeniyle üçüncü kez tutuklandı. 22 Temmuz 1980'de evinin önünde uğradığı silahlı saldırıcı sonucu 54 yaşında vefat etti. (MA-HABER MERKEZİ)

Etiketler kemal türker disk hdp