RTÜK, ‘Kimsesizler’ dizisiyle ilgili inceleme başlattı

STK ve izleyicilerden şikayet geldi: RTÜK 'Kimsesizler' dizisiyle ilgili inceleme başlattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), FOX TV’de yayımlanan, ailesi olmayan bir grup çocuğun dostluğu ve onların etrafında gelişen olayların anlatıldığı  “Kimsesizler” adlı diziyle ilgili inceleme başlattı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da, dizinin RTÜK tarafından incelenmesi yerinde olacağını açıkladı.

RTÜK tarafından yapılan açıklamada dizi ile ilgili gelen şikâyetler üzerine inceleme başlatıldığı belirtilerek, “FOX TV’nin ‘Kimsesizler’ dizisiyle alakalı gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bildirimleri gerekse STK ve vatandaşlarımızdan gelen yoğun şikâyetler sonucunda söz konusu dizi film için RTÜK Başkanlığı tarafından inceleme başlatılmıştır” denildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da diziyle ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlıktan diziyle ilgili yapılan açıklamada, “Dizinin tanıtımlarında çocuk koruma sistemimiz hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olunmadığı görülmektedir. Fragmanda çocuklara yönelik söylenen sert ve hoyrat ifadeler kamuoyu vicdanını yaralamıştır. Çocuk alanında çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları da dizinin içeriğine dair şikayetlerini çeşitli mecralar aracılığı ile Bakanlığımıza ulaştırmışlardır. Dizinin konusu, konunun işleniş biçimi ve fragmanındaki görüntüler değerlendirildiğinde; devlet koruması altındaki çocuklarımızın psikososyal gelişimlerini olumsuz etkileyeceği, çocuklarımıza büyük bir özveri ile bakım hizmeti sunan personellerimizi töhmet altında bırakacağı değerlendirilmektedir. Söz konusu dizinin senaryosunun ilgili mevzuat doğrultusunda, çocuklarımızın üstün yararı gözetilerek yayın akışına girmeden önce RTÜK tarafından incelenmesi yerinde olacaktır. Bu amaçla, ilk tanıtımın yayınlanmasının hemen akabinde, 21 Eylül 2020 tarihinde Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz tarafından RTÜK’e resmi yazı yazılmıştır. Yarınımız olan çocuklarımızı koruyabilmek için onları örselemeyecek bir yayın dilini hep beraber oluşturabileceğimize inanıyoruz” ifadelerine yer verildi. (AA)