RTÜK, Güney Kore ile anlaştı

RTÜK, Güney Kore ile televizyon yapımlarında mutabakata vardı: Kültürel yakınlığımız artacak.

DUVAR – Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Kore İletişim Komisyonu Başkanı Lee Hyo-seong ile televizyon yapımlarının ortak kullanılması mutabakatını imzaladı.

‘DİZİ VE FİLMLERİN GÜCÜNE İNANAN BİRİYİM’

Uluslararası Yayıncılık Ortak Üretim Konferansı başta olmak üzere bir dizi etkinlik için Güney Kore’nin başkenti Seul’e giden RTÜK Başkanı Şahin öncülüğündeki heyet, Güney Kore İletişim Komisyonu ile görüştü. Şahin ve Kore İletişim Komisyonu Başkanı Lee, radyo ve televizyon yapımlarının ortak kullanımı ve her iki kurum arasında iş birliğinin artırılması konusunda mutabakat zaptı imzaladı.
Şahin, “Çalışkanlıkla ortaya çıkardığınız teknolojik ürünleriniz dünyanın dört bir tarafında. Teknolojik ürünlerle sadece ekonomik ilişkiler kurulmuyor aynı zamanda milletler arasındaki kültür alışverişini de artıyor. Türkiye olarak dizi ve filmlerimizi Kore Cumhuriyeti ile paylaşmak istiyoruz. Dizi ve filmlerin gücüne inanan biriyim. Yapımlarımızın paylaşımı kültürel yakınlığımızı artıracaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Kore İletişim Komisyonu Başkanı Lee de iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin Kore Savaşı’ndan bu yana artarak devam ettiğini ve bu yakınlığın yayıncılık alanında ortak yapımlara destek vererek genişletilmesinin hem teknoloji paylaşımı hem de kültür alışverişi açısından çok önemli bir kazanım olacağını vurguladı. (AA)