İstanbul Barosu'na soruşturma başlatıldı

Ölüm orucunda vefat eden avukat Ebru Timtik'in posterinin asılması nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedef gösterdiği İstanbul Barosu yöneticileri hakkında soruşturma başlatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, adil yargılama talebiyle başlattığı ölüm orucu eyleminin 238’inci gününde ölen avukat Ebru Timtik’in fotoğrafının İstanbul Barosu binasına asılmasını gerekçe göstererek, Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılık, İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun da aralarında olduğu 11 baro yöneticisini ifadeye çağırdı.

Cumhuriyet gazetesine konuşan Durakoğlu, “Politik bir durum söz konusu. Ortada bir suç yok uydurma bir durum var” dedi.

NE OLMUŞTU?

27 Ağustos'ta ölen Ebru Timtik'in posterinin baro binasına asılmasının ardından açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün bir terör örgütü mensubunun fotoğrafını İstanbul Barosu’na asanları şiddetle kınıyorum. İstanbul Barosuna da yazıklar olsun, İstanbul Barosunun yöneticilerine de yazıklar olsun” demişti.

Soylu’nun hedef gösterdiği İstanbul Barosu ise söz konusu posterin baro kararıyla asılmadığını belirttiği açıklamasında, “Bu poster, İçişleri Bakanının beyanının aksine, güvenlik güçleri tarafından değil, bizzat baro görevlilerince indirilmiştir. Bunun tanığı da, güvenlik güçleridir. İstanbul Barosu, bu noktadaki tavrının işareti olarak binaya Türk Bayrağı çekmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Yeni adli yıl açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da İstanbul Barosu’nu hedef alarak, “Önümüzdeki dönemde avukatlıktan teröristliğe uzanan bu kanlı yolun önünü kesmek için gerekeni yapacağız” demişti. (HABER MERKEZİ)