İstanbul Valisi'nden korona uyarısı: Allah rızası için dışarı çıkmayın

İstanbul Valisi Yerlikaya, özellikle korona testi pozitif çıkanların dışarı çıkmamasını isteyerek, "Sizden bir şey istiyorum bu şehrin valisi olarak; Allah rızası için dışarı çıkmayın. Pozitif olduğunu bilen kardeşimiz kendi sağlığını düşünmüyorsa bundan büyük bir kul hakkı nasıl olabilir? Biz hem idari işlem yapıyoruz hem de savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi. Yerlikaya, İstanbul'da 30'un üzerinde yeni polis merkezi de yapacaklarını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Korona virüsü salgını, son haftalarda yeniden büyük bir hızla yayılmaya başladı. Uzmanlar, hükümete gerekli tedbirlerin alınması çağrısı yaparken, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, özellikle hasta kişilerin sokağa çıkmaması çağrısı yapıldı. Yerlikaya, sonbaharın gelmesiyle birlikte daha da dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Zeytinburnu'nda yapılacak Millet Bahçesi'nde yer alacak İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının temel atma törenine katılan Yerlikaya, İstanbul'un adrese dayalı nüfusunun 15 milyon 571 bin olduğunu, ikamet izinli ve Suriyeli göçmenlerin sayısının ise 1 milyonu geçtiğini ifade etti.

100 BİN KİŞİYE BİR POLİS MERKEZİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun göreve gelmesiyle kolluk kuvvetlerinin sayısının arttığını ve ihtiyaç duyulan tüm araç ve gereçlerin temin edildiğini vurgulayan Yerlikaya, "İl genelinde polis sayımız 46 bin bandında, bekçilerimizle beraber. Jandarmamız 7 bin, 900'e yakın Sahil Güvenliğimiz var. İstanbul'un 39 ilçesi ve 692 mahallesinde 122 polis merkezi mevcut. Bu sayı artırılacak. En azından 100 bin nüfusa bir polis merkezi düşmesi için 152-155 hedefi koyduk. 6 polis merkezimizi açtık, 22 polis merkezimizin inşaatı devam ediyor, 3 polis merkezimiz ihale aşamasında, 5'i için ise arsa tahsis çalışması sürüyor. Bunlar tamamlandığı zaman 2021'in bahar ayında hedeflediğimiz 152-155 bandına ulaşacağız" dedi.

'HAYA EDİYORUZ'

Korona virüsü salgını tedbirleri kapsamında ülke genelinde düğün, nişan gibi faaliyetlerin yasaklandığını anımsatan Yerlikaya, sonbaharda daha dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Vali Yerlikaya, temizlik, maske ve mesafe kuralına uyulmasının önemine işaret ederek, "Maskeyi kuralına uygun takar, mesafeye dikkat edersek virüsün solunumla bulaşma riski yüzde 90 azalıyor" dedi.

Pozitif vakayla temas edenlerden sabırlı olmalarını isteyen Yerlikaya, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Filyasyon çalışma grupları var. 39 ilçede kaymakamlıklarımız bu kardeşlerimize sahip çıkmak ve onların dışarıya çıkmamaları için çalışıyor. Dışarıya çıkmadıklarında sosyal destek gruplarımızın destansı çalışmalarıyla yanlarında oluyoruz. Gazete, su, ekmek istiyorlarsa götürüyoruz. Maddi durumu iyi değilse de yardım ediyoruz. Sizden bir şey istiyorum bu şehrin valisi olarak; Allah rızası için dışarı çıkmayın. Ne söyleyebilirim başka? İdari işlem yapmaktan haya ediyoruz. Pozitif olduğunu bilen kardeşimiz kendi sağlığını düşünmüyorsa bundan büyük bir kul hakkı nasıl olabilir? Şehirle nasıl helalleşeceksin? Biz hem idari işlem yapıyoruz hem de savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz."

(İSTANBUL-AA)