Munzur Gözeleri'ni tahrip edecek proje başladı

Dersim'in Ovacık ilçesi sınırları içinde bulunan ve Alevi yurttaşlarca kutsal kabul edilen Munzur Gözeleri'nde tahribata yol açacak projenin yapımına başlandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Munzur Gözeleri'ni tahrip edecek olan ve Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu onaylı projenin yapımına başlandı.

Dersim'in Ovacık ilçesi sınırları içinde bulunan Munzur Gözeleri, Alevi yurttaşlarca kutsal kabul ediliyor.

"Turizme açılacağı" söylenerek, bölgedeki "görüntü kirliliğini gidermek" iddiasıyla Tunceli Valiliği'nin koordinesinde, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından hazırlanan ve Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca Haziran 2019’da onaylanan projenin yapımına başlandı.

NE BELEDİYEYE NE DE HALKA DANIŞILDI

800 milyon liralık proje, ahşap yoğunluklu planlansa da Munzur’un üzerine çelikten köprüler inşa edilecek. Kent halkı, belediyeler ve sivil toplum örgütlerine danışılmadan hazırlanan proje, gözelerdeki beton alanların üstüne ahşap döşenmeye başladı.

Yine yapılması planlanan iki otoparktan biri hemen gözelerin yanı başında. Diğeri ise Gözeler Köyü yakınında inşa edilecek. Camping stant üniteleri, kurban kesme ve piknik yerleri de köyün yakınlarında yapılacak.

Munzur Gözeleri'ni tahrip edecek projenin tamamlanması durumunda, gözelere girişlerin ücretli hale getirileceği belirtiliyor. (MA)

Munzur Gözeleri için imza kampanyasıMunzur Gözeleri için imza kampanyası