İstanbul'da Savunma Mitingi: 50 bin avukat olmalıyız

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, 30 Haziran'da Çağlayan Adliyesi önünde yapılacak 'Savunma Mitingi'ne tüm avukatları davet etti. Durakoğlu, "Beni bağışlayın ama, bu kez gelmeye mecbursunuz. 50 bin avukat olmalıyız." dedi. AK Partili Bülent Turan, Durakoğlu'nun çağrısını eleştirdi. İkili Twitter üzerinden tartıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hükümetin , baroların seçim sistemini değiştirmeye yönelik girişimine karşı yapılan 'Savunma Yürüyüşü'nden sonra 30 Haziran'da da 'Savunma Mitingi' dzenlenecek. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu 'En az 50 bin avukat olmalıyız" diyerek tüm avukatları Çağlayan Adliyesi'ne davet etti.

Durakoğlu çağrı metninde şöyle yazdı:

"Sevgili Meslektaşım; Ülkemiz yargısının teslim alınmasına yönelik çok ciddi bir tehdidin arifesindeyiz. İktidar, yasa yapma gücünü silaha dönüştürüyor. Hukuksuzluğun yasa gücüyle meşrulaştırılmasına izin veremeyiz. Biz Avukatız. Bunu anlatabilmemiz gerekiyor. Sizi, çocuklarınıza gururla anlatacağınız bir direniş gününe davet ediyorum. 30 Haziran Salı günü saat 12.30’da Çağlayan Adliyesinin karşısındaki meydanda, “Savunma Mitingi” yapıyoruz. Beni bağışlayın ama, bu kez gelmeye mecbursunuz. 50000 avukat olmalıyız. Sevgi ve saygılarımla."

AK PARTİLİ TURAN'LA DURAKOĞLU'NUN TWİTTER TARTIŞMASI

İstanbul Barosu’nun üyelerine attığı miting mesajının kendisine de geldiğini söyleyen AK Partili Turan, şu ifadeleri kullandı:

“Beni de davet etmiş, eksik olmasın!

50 bin Av'ın 8 bininin oyuyla tüm baroya sahip, arkadaşlarının 'Plaza Av’ı' dediği, meslektaşlarının hiç bir sorununa gündem olmamış Sn Bşk yürüyor, miting yapıyor, Anıtkabir'e gidiyor; ama bir tek Meclisin davetine katılmak aklına gelmiyor!

Çok dedik bir daha diyelim Sayın Durakoğlu;

Konu savunma değil, baroların idari yapısı. Mesleğin saygınlığına yakışır, Bşk'ların eşit temsil edildiği bir Barolar Birliği hedefleniyor.

60 yıllık kanunla tüm Barolara hükmederim devri bitiyor diye karşı çıkmanızı aslında anlıyoruz.

Ayrıca mesleki konuda geriye gitmek bir yana, düzenleme; Av’ların ilk 5 yıl kesintilerinin yüzde 50 ile sınırlanması gibi, Av yargılamalarının istinaftan Yargıtay'a taşınabilmesi gibi meslektaşlarımız için birçok önemli konu içeriyor.

Bunlar pek ilgi alanınız değil ama bilgilerinize!”

Turan’ın bu sözlerini alıntılayan İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu ise, şu ifadeleri kullandı:

“Gerçekten ilgi alanımız değil. %50 indirimi biz Genel Kurul kararı ile zaten yapmıştık. Bunlar bizim sorunlarımız değil. Siz stajyerin ücret almasını, genç avukata iş alanı açılmasını vs. düşünsenize... Hadi davet edin ben anlatayım size... Ya da yemekler benden...

Ya da Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kuruluna bir sorun. 3 saat boyunca Sayın Uçum, Sayın Kuzu, Sayın Bahçekapılı da dahil olmak üzere, anlattıklarımız karşısında hayret ifade edip, “en kısa sürede” sorunu çözeceklerini söyleyenler ne yapmış şimdiye kadar...

Bu değişiklik bizim sorunumuzu çözmüyor. Siz kanunun 2. Maddesini işlerliğe kavuştursanıza... Adliyelerde avukata kapalı alanı açtırsanıza.. Dosyaları inceleyemiyoruz Sayın Turan, çözsenize... Dönüşünüzde başka bir adliye olacak. Kimseye söylemeyin.” (HABER MERKEZİ)

Baro başkanlarına Ankara girişinde polis barikatıBaro başkanlarına Ankara girişinde polis barikatı

Avukatlara saldırı: Darp edilip tekmelendilerAvukatlara saldırı: Darp edilip tekmelendiler

Yüzlerce avukattan 'Feyzioğlu istifa' sloganıYüzlerce avukattan 'Feyzioğlu istifa' sloganı