Vekil Bahşi: İYİ Partiliyim diye hakim eşimin görev yeri değiştirildi

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi’nin Hakim eşi Sabahat Bahşi’nin görev yeri değiştirildi. Hakim Bahşi, Eski Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın taraf olduğu bir davanın hakimliğini yapıyordu. Feridun Bahşi, “Benim eşim olması sebebiyle önce reddihakim talebinde bulunuluyor. Bu talepten 3 gün sonra da görev yeri değiştiriyor. Bu hukuksuzluktur” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) 2020 ana kararnamesiyle adli yargıda 4 bin 163, idari yargıda 465 hakim ve savcı ile 18 cumhuriyet başsavcısının görev yeri değiştirildi. İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi’nin Hakim eşi Sabahat Bahşi, Ankara 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nden Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandı. Hakim Bahşi, Eski Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın taraf olduğu bir davanın hakimliğini yapıyordu.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi, 2020 ana kararnamesinin adaletsiz ve hukuksuz olduğunu söyledi. Son kararnameyle Ankara 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde hakim olan eşinin de görev yerinin değiştirildiğini açıklayan Bahşi, değişikliğin arka planında eşinin Eski Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın taraf olduğu bir davanın hakimliğini yapması olduğunu savundu.

REDDİ HAKİM SEBEBİ: 'İYİ PARTİ MİLLETVEKİLİNİN EŞİ OLMASI'

Sabahat Bahşi’nin Bölge Adliye Mahkemesi’ne ataması yapılmadan 3 gün önce AK Parti İstanbul Milletvekili olan eski Bakan Çağatay Kılıç’ın reddi hakim talebinde bulunduğunu ifade eden Bahşi, kendisinin siyasi kimliği üzerinden Hakim olan eşinin tarafsızlığının ve objektifliğinin tartışmaya açılmak istendiğini kaydetti. Bahşi, Kılıç’ın reddi hakim gerekçesini şu şekilde açıkladı:

“Dilekçede 'Mahkeme hâkimi tarafından tespit edilen bilirkişi heyetinin sunduğu 30 Nisan 2020 tarihli raporun 4 Haziran 2020 tarihinde tarafımıza tebliği üzerine yaptığımız araştırmada mahkeme hâkiminin eşi Feridun Bahşi’nin 27’nci dönem Antalya İYİ Parti Milletvekili olduğu haricen öğrenilmiştir' deniyor. Davalı Kılıç’ın eski spor bakanı ve AK Parti milletvekili olduğu hatırlatılarak, 'Dosya hâkiminin birinci derecede yakını olan eşinin davalı tarafla açıkça husumet içerisindeki siyasi konumu nedeniyle dosya üzerinde yaptığı, yapacağı işlerin ve davranışın görevini doğru ve tarafsız yapmasını mümkün kılmamaktadır' gibi gerekçeler sunuluyor. 37 yıllık başarılı bir hakime karşı ne çirkin ifadeler bunlar” diye konuştu.

ÖNCE REDDİ HAKİM TALEBİ, SONRA GÖREV YERİ DEĞİŞİKLİĞİ

Bahşi, bu olayın üzerinden geçen 3 gün sonra eşinin Bölge Adliye Mahkemesi üyeliğine atandığına dikkat çekerek, “Talep yok, eşimin emekliliğine az kalmış. Sadece ufak bir tazminat davasının sonucunu etkilemek için önce reddihakim talebi, sonra da görev yeri değişikliği. Hukuksuzluk bitmiyor. 37 yıllık başarılı bir hakim olan eşim, benim siyasi kimliğim üzerinden tartışmaya açılmak isteniyor. Oysa eşim, davalı tarafları dahi tanımıyordu. Adalet Bakanı Gül’den randevu istedim ama alamadım” ifadelerine yer verdi.

İYİ PARTİLİ BAHŞİ: YEĞENİM VE KIZIM DA HUKUKSUZLUĞA UĞRADI

Son yıllarda benzer hukuksuzlukları kendisinin ve ailesinin de yaşadığına dikkat çeken Bahşi, “Ben hukukçuyum, eşim hukukçu, kızım, oğlum, damadım ve gelinim de hukukçu. 2013 yılında hâkimlik sınavından 96 puan alarak mülakatta elenen bir yeğenin amcasıyım. Yine, önceki yıllarda hem yazılı sınavı hem mülakatı geçtikten sonra sadece kızım olduğu için listeden çıkarılan bir kızın babasıyım” diye konuştu.