'En az 172 DİSK üyesi karantinada'

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, online basın toplantısı düzenleyerek salgınla mücadelede işçi ve emekçilerin görmezden gelinmesine tepki gösterdi. Çerkezoğlu, “En az 172 üyemiz karantinadadır. Ne yazık ki Genel-İş üyesi bir arkadaşımızı Covid-19 nedeniyle, Lastik-İş üyesi bir arkadaşımızı da Covid-19 şüphesiyle kaybetmiş bulunuyoruz” dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - DİSK, gerçekleştirdiği ‘online’ basın toplantısı ile salgın döneminde taleplerini bir kez daha yineledi. Daha önce açıkladıkları taleplerin hükümet tarafından dikkate alınmadığını belirten DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir kez daha, “İşten çıkarmalar yasaklanmalı. Zorunlu mal ve hizmet üretimi dışında ücretli izin uygulanmalı. Tüm çalışanların gelirleri güvence altına alınmalı. İşsizlik sigortası ödeneğinden yararlanma koşulları kolaylaştırılmalı. Fatura ve kredi borçları ertelenmeli. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmeli” dedi.

DİSK’e bağlı sendikalardan gelen bilgilere göre Genel-İş, Lastik-İş ve Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu işyerleri başta olmak üzere en az 88 DİSK üyesinde korona virüsü tespit edildiğini söyleyen Çerkezoğlu, “En az 172 üyemiz karantinadadır. Ne yazık ki Genel-İş üyesi bir arkadaşımızı Covid-19 nedeniyle, Lastik-İş üyesi bir arkadaşımızı da Covid-19 şüphesiyle kaybetmiş bulunuyoruz” dedi.

İŞTEN KAÇINMA HAKKI KULLANILIYOR

Bazı işyerlerinde DİSK üyelerinin çalışmaktan kaçınma haklarını kullandığını hatırlatan Çerkezoğlu, “Sendikalarımız işyeri düzeyinde ücretsiz izin uygulamalarına karşı çıktı ve işin durması ve azalması durumunda kısa çalışma olanağının kullanılmasını talep etti ve büyük oranda sonuç alındı” diye konuştu.

'MİLYONLARCA İŞÇİ İŞE GİTMEK ZORUNDA BIRAKILIYOR'

Hükümetin etkin önlemler almakta geç kaldığını ve geçen her gün tehlikeyi büyüttüğünü kaydeden Çerkezoğlu şöyle konuştu: “Salgınla mücadelenin en etkin yolunun evde kalmak ve teması kesmek olduğu artık herkes tarafından biliniyor ve ısrarla söyleniyor. Evde kalmak tek çözüm. Aklın ve bilimin gösterdiği çözüm bu. Kesinlikle evde kalmak. Ancak aklın ve bilimin gösterdiği yol ısrarla takip edilmiyor. Milyonlarca işçi halen işe gitmek zorunda bırakılıyor. Milyonlarca işçi her gün servise biniyor, toplu taşıma kullanıyor. İşyerlerinde diğer işçilerle yan yana çalışıyor, yemekhanelerde yemek yiyor, soyunuyor, giyiniyor. Sonra evine, ailelerinin yanına gidiyor.”

TALEPLER

DİSK, taleplerini ise şöyle açıkladı:

Zorunlu ve acil işler dışında mal ve hizmet üretimi salgın süresince durdurulmalı ve yurttaşların böylece evde kalması sağlanmalıdır.

İşten çıkarmalar yasaklanmalı ve tüm çalışanların geliri güvence altına alınmalıdır. Halen işten çıkarılan işçilerin işsizlik sigortasından koşulsuz yaralanması sağlanmalı. İşlerin durmasıyla gelir kaybına uğrayan işçilere kısa çalışma ödeneğinden koşulsuz destek sağlanmalıdır.

Başta büyük kentler olmak üzere etkili bir karantina uygulanmalı.

Karantina ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle işini ve gelirini kaybedenlerin kendilerinin ve ailelerinin geçimi devlet tarafından sağlanmalıdır.

Karantina sürecinde kadına yönelik artan şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin bir biçimde uygulanmalıdır.

Hanelerin temel tüketim faturaları ve borçları ertelenmelidir.

En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilmelidir. (Kaynak: Evrensel)