İçişleri Bakanlığı: Açlık grevini bırakırlarsa talepler değerlendirilir

Ölüm orucu eyleminin 284. gününde olan ve hayati tehlikeleri bulunan Grup Yorum üyeleriyle ilgili olarak bir heyet İçişleri Bakanlığı'yla görüştü. Bakanlıktan "Açlık grevine son verilirse talepleri değerlendiririz" yanıtını alan heyet üyeleri son gelişmeyi, Grup Yorum üyelerinin avukatlarına iletti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İnsan hakları savunucularından oluşan bir heyet, Grup Yorum üyelerinin sürdürdüğü açlık grevine dair İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüştü. Heyet, yetkililerin "açlık grevinin sonlandırılması halinde taleplerin değerlendirileceğini" ilettiğini aktardı.

İnsan hakları savunucularından oluşan bir heyet, açlık grevinde olan Grup Yorum üyelerine dair İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeye dair yazılı açıklama yaptı. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, şair Ahmet Telli ve fotoğraf sanatçısı Mehmet Özer imzasıyla paylaşılan açıklamada, Grup Yorum üyelerinden İbrahim Gökçek ve Helin Bölek cezaevlerinde başlattıkları süresiz ve dönüşümsüz açlık grevlerini tahliye olmalarına rağmen evlerinde 284 gündür sürdürüldüğü vurgulandı.

‘KOÇAK KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALDI’

İzmir Kırıklar Cezaevinde tutulan Mustafa Koçak’ın da açlık grevini süresiz ve dönüşümsüz olarak 269 gündür sürdürdüğü hatırlatılan açıklamada, “Mustafa Koçak İzmir Şakran T 2 Hapishanesinde açlık grevini sürdürürken 12 Mart 2020 tarihinde zorla kampüs revirine yatışı yapılmış ve isteği dışında tıbbi müdahale yapılmak istenmiştir. Tıbbi müdahaleyi reddettiği için zorla yatağa bağlanmış, işkence, kötü muamele ve onur kırıcı davranış yasağı kapsamında değerlendirdiğimiz müdahaleler gerçekleştirilmiş ve sonuçta tedaviyi kabul etmemesi üzerine zorla müdahaleden vazgeçilmiştir. Ancak Şakran Hapishanesinden İzmir Kırıklar Hapishanesine isteği dışında ve avukatları ile ailesine haber verilmeden sevk edilmiştir. Mustafa Koçak’ın dava dosyası Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görüşülmeyi beklemekte olup avukatlarının talebi ile Adli Tıp Kurumuna sevki beklenmektedir” ifadeleri yer aldı.

Müvekkilleri ve kendilerinin adil yargılanması talebiyle Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Barkın Timtik, Ebru Timtik, Oya Arslan ve Aytaç Ünsal açlık grevini sürdürdüğü belirtilen açıklamada, “Grup Yorum üyelerinin kamuoyuna açıkladıkları talepleri önceden suçlu ilan edilmemek ve bu kapsamda konserlerinin yasaklanmayarak adil yargılanma hakkından istifade etmektir. Taleplerini bu şekilde özetleyebiliriz. Aynı şekilde Mustafa Koçak ve açlık grevindeki avukatlar da özellikle adil yargılanma konusunda taleplerini kamuoyuna açıklamışlardır" denildi.

Açlık grevinde bulunanların durumlarını görüşmek üzere bir heyet oluşturulduğunu ve bu heyetin İçişleri ve Adalet Bakanlıkları ile TBMM Başkanlığı ve AKP Başkanvekilliğinden randevu talep ettikleri kaydedilen açıklamada, İçişleri Bakan Yardımcısı ile bir görüşme gerçekleştiği belirtildi.

‘BIRAKSALAR TALEPLER DEĞERLENDİRİLECEK'

Açıklamada, görüşmenin detayları şöyle aktarıldı: “Görüşme esnasında Grup Yorum üyelerinin konser yasaklarının kaldırılmasına dair beklentinin karşılanması ifade edilmiştir. Bunun dışında sağlık durumu oldukça ciddi olan Mustafa Koçak’ın yasal ve meşru talebi olan Adli Tıp Kurumuna sevki ve Adli Tıp Kurumunun vereceği rapor doğrultusunda (mevcut hali ile hapishanede kalamayacağı göz önüne alınarak) tahliye edilmesi ve dava dosyasının adil yargılanma ilkeleri doğrultusunda ele alınması isteği belirtilmiştir. Açlık grevinde bulunan avukatların ise en temel talebi olan adil yargılanma hakkının dava dosyalarının bulunduğu Yargıtay tarafından titizlikle ele alınacağına dair beklenti ifade edilmiştir. Görüşme esnasında sayın bakan yardımcısı heyetimizi dikkatlice dinlemiş ve sorunun etraflıca ele alınmasına olanak veren bir toplantı yapılmıştır. Daha sonra yapılan görüşme İçişleri Bakanı ve yardımcıları tarafından değerlendirilmiş ve heyetimize geri dönüş yapılmıştır. Heyetimize açlık grevinde bulunanların açlık grevlerini bırakmaları halinde taleplerinin değerlendirileceği ifade edilmiştir. Bütün bu süreç heyetimiz tarafından açlık grevinde bulunan Grup Yorum üyelerine ve açlık grevindekilerin avukatlarına aktarılmış ve gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.”

‘SİYASİ İKTİDAR SORUMLU DAVRANMALI’

Heyet olarak açlık grevinde bulunanların taleplerinin öncelikle insani ve hak temelli talepler olduğu vurgulanan açıklamanın devamında şöyle denildi: “Bu taleplerin en temel haklardan olan sağlık ve yaşam hakkının korunması, adil yargılanma hakkının yerine getirilmesi çerçevesinde ele alınması gerektiğini belirtmeliyiz. Dolayısıyla devlet kurumlarının mevcut duruma bu çerçeveden bakmaları faydalı olacaktır. Açlık grevinde bulunan Grup Yorum üyeleri, Mustafa Koçak ve avukatların sağlıkları oldukça ciddi durumdadır. Yaşam haklarının tehlike altında olduğu böylesi bir ortamda yukarıda özetlemeye çalıştığımız taleplerinin rahatlıkla yerine getirilebileceğini belirtiyor, siyasi iktidarı ve kamuoyunu sorumlu davranmaya davet ediyoruz.” (MA)