Duruşmalar virüs nedeniyle erteleniyor

Virüsten duruşmalar da etkilendi. Ankara'da ve İstanbul'da bazı duruşmalar ertelendi. 475 sanıklı Akıncı Üssü davası 30 Mart'tan sonra yapılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK), korona virüsüne ilişkin tedbirler kapsamında, tutuklu işlere yönelik soruşturma ve kovuşturmalar ile ivedi sayılacak diğer hususlar haricinde duruşma ve keşiflerin ertelenmesi için başsavcılıklara ve mahkemelere gönderdiği yazı sonrası bazı duruşmalar ertelenmeye başladı.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine ilişkin Akıncı Üssü davasının görülmesine Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce ara verildi. 475 sanıklı davanın yargılanması 30 Mart'ta devam edecek.

Ankara'daki diğer mahkemeler de virüs nedeniyle duruşmaları ertelemeye başladı. Bazı ağır ceza mahkemeleri, sanıkları tutuksuz olan davaların duruşmalarını çoğunlukla 2-3 hafta erteledi.

Tutuklu sanıkların bulunduğu dosyalarda sanıkların cezaevinden video-konferans sistemiyle duruşmalara katılmalarının sağlanması için cezaevi müdürlüklerine müzekkereler gönderildi.

Ankara'daki kimi mahkemeler ise bugüne duruşma günü verilmesine karşın adliyeye gelmeyen sanık, müdahil ve taraf avukatlarını mazeretli kabul ediyor. Ayrıca İstanbul Adliyesi'nde de tutuksuz davaların duruşması 14 Nisan'a kadar ertelendi.

YÜKSEK HIZLI TREN KAZASI DAVASI GÖRÜLDÜ

Ancak Ankara'da 13 Aralık 2018'de dokuz kişinin öldüğü 107 kişinin yaralandığı yüksek hızlı tren kazasına ilişkin davada 10 sanığın yargılanmasına devam edildi. Davaya müdahillik talebinde bulunan müştekilerin katılma talepleri kabul edilirken, tren teşkil memuru Yıldırım'ın tahliye talebi reddedildi. Davanın görülmesine 11 Mayıs'ta devam edilecek. (HABER MERKEZİ)