Murat Yetkin yazdı: Suriye tezkeresi mi geliyor?

Murat Yetkin, İdlib'deki sıcak gündemin ardından olası Suriye tezkeresini ve Ankara'daki durumu kaleme aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Murat Yetkin, kişisel internet sitesinde yayınladığı yazısında İdlib'deki saldırıyı değerlendirdi. TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan görüş alan Yetkin, olası Suriye tezkeresinin akıbetini paylaştı.

Murat Yetkin'in yazısından bir bölüm şu şekilde:

"TBMM Başkanı Mustafa Şentop gelişmeler üzerine programını yarıda keserek Ankara’ya dönme kararı aldı. Şentop, YetkinReport’un Meclis’e Suriye tezkeresi gelip gelmeyeceği sorusu üzerine “Henüz böyle bir plan yok” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise YetkinReport’a “Bu yönde bir bilgimiz yok. Sağduyuyla hareket etmemiz gerekiyor. Şu anda sağlıklı bilgi almaya çalışıyoruz, başımız sağ olsun” açıklamasında bulundu.

Şentop’un 26 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Beştepe’de bir görüşme yapması dikkat çekmişti. Erdoğan 27 Şubat’ta AK Parti milletvekilleriyle bir toplantı yapmış, ardından seçim ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli’yle görüşmüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullanmasa da Meclis’ten Suriye’ye karşı savaş açma yetkisi almak isteyeceği yorumları yapılıyor.

Bu saldırıların olduğu sırada bir Rus diplomatik heyeti Ankara’da Türk Dışişleriyle görüşme halindeydi. Görüşme devam ederken Moskova’dan gelen ve Erdoğan’ın iki gün önceki sözlerini yalanlarcasına, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart’ta Erdoğan ile ikili görüşme yapmayacağı haberi tırmanan gerilimin en somut işareti oldu.

Aynı saatlerde Rus devlet televizyonu, “terörist” olarak nitelediği Türkiye destekli unsurlar ve Türk askerinin yerden havaya füzelerle Rus ve Suriye uçaklarına ateş açtığını ve buna “karşı önlemlerle” cevap verildiğini duyurdu.

Türk makamları hiçbir Rus uçağı ve askerinin hedef alınmadığını ilan etti; Suriye uçakları konusundaysa bilgi yoktu.

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Suriye rejimi karşıtı güçlerin İdlib yakınlarında, M5 karayoluna hâkim Serakib kasabasını ele geçirdiği haberi geliyordu. Türk komando birliklerine ilk hava saldırısının bu sırada yapıldığı haberleri var.

Suriye uçaklarının saldırıya uğrayanların yardımına koşan komando birliğine de saldırdığı, hatta askerlerin siper almak için girdiği çevre binaların da tahrip edildiği iddiaları bulunuyor. Erdoğan 26 Şubat’ta İdlib’teki mevzilerin korunması ve gözetim noktalarındaki askerlerin güvenliği için en büyük sorunun hava sahası kontrolünün Rusya ve Suriye’de olmasını, Türk jetlerinin Suriye’ye girememesini göstermişti. Bu haberlerin Ankara’ya ulaşması üzerine Ankara’da olağanüstü saatlerin başladığı bildiriliyor.

Ankara’da gerilim had safhada. Ankara’nın bu saldırıya karşılık vermemesi mevcut koşullarda mümkün görünmüyor. Hükümet bir süredir ABD ve NATO’dan destek bekliyor. Bu destek hava sahası kontrolüne yönelik olarak NATO’dan Patriot bataryaları ya da ABD’nin Akdeniz’deki 6’ıncı Filosu’ndan destek alma şeklinde de olabilir. Halen bir ABD füzeatar kruvazörü de Karadeniz’de bulunuyor. Ankara öfkeli, ancak Rusya ile gerilimin daha nereye kadar tırmanabileceği de ciddi endişe kaynağı."

YAZININ TAMAMI