GÜNDEM

Soylu: Kürt sorunuyla ilgili sözlerimin arkasındayım

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti'ye katılmadan önce yaptığı "Kürt sorunu çözülmeden yeni bir anayasa yapmak mümkün değildir" açıklamasının bütçe görüşmelerinde gündeme gelmesi üzerine "Ben o sözleri bugün de söylüyorum. O sözlerimin arkasındayım" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı olduğu dönemde söylediği "Kürt sorunu çözülmeden yeni bir anayasa yapmak mümkün değildir" sözlerini hatırlattı. Sözlerinin arkasında olduğunu söyleyen Soylu, "Eğer biz bu süreci iyi anlayamazsak gelecek nesillerimize iyi anlatamazsak bundan sonra da aynı işlerle karşılaşabiliriz diye bunu defalarca ifade ettim, anlattım ve o sözlerimin arkasındayım" dedi.

'RAKI FESTİVALİ GELENEKLERİMİZLE ÖRTÜŞMÜYOR'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçeleri görüşmelerine sırasında, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'in, Adana Valiliği tarafından, hafta sonu düzenlenmesi planlanan "Kebap ve Şalgam Festivali"nin neden iptal edildiğine ilişkin sorusu üzerine söz aldı.

Adana'da şu anda "Kebap ve Şalgam Festivali" diye bir festivalin olmadığına söyleyen Soylu, 2015 ve 2019 yıllarına ait gazete kupürlerini gösterdi. Rakı festivalinin yasaklandığını ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

"Bahsettiğiniz festival bu olsa gerek: Adana Dünya Rakı Festivali. Bu konuda Valiliğin bu festivale yönelik bir yasağı söz konusu. Zannediyorum rakı festivaline yasağı koyduktan sonra meseleyi, kebap ve şalgam festivaline döndürmüş olabilirler. Kısa bir süre önce Adana'da, Türkiye'den herkesin katıldığı, bir kültür durağı olan, 'Adana Lezzet Festivali' düzenlendi. Zannediyorum bilgide eksiklik söz konusu. Eğer bahsedilen rakı festivali ise bu rakı festivaline Adana Valiliği geçen yıl da bu yıl da yasak koydu. Ne geleneklerimizde ne de herhangi bir durumla bu, örtüşebilir değildir."

Adanalının rakı yasağı ile imtihanıAdanalının rakı yasağı ile imtihanı

CHP Grup Başkanvekili Özel, bu festivalde bugüne kadar hiçbir olumsuz mesele yaşanmadığını söyledi ve "Adı 2015'ten beri Şalgam ve Kebap Festivali olarak anılıyorken siz bunu rakı festivali olarak nitelendirerek ne yapmaya çalışıyorsunuz bilmiyorum" diye konuştu.

Özel, söz konusu uygulamanın, insanların yaşam biçimine müdahale olduğunu savunarak bunu sonuna kadar reddettiklerini dile getirdi.

'BEN O SÖZLERİ BUGÜN DE SÖYLÜYORUM'

Süleyman Soylu, HDP Muş Milletvekili Mensur Işık'ın, kendisinin DP Genel Başkanı olduğu dönemde söylediği "Kürt sorunu çözülmeden yeni bir anayasa yapmak mümkün değildir" ifadesine ilişkinse şunları söyledi:

"Ben 10,5 yıl önce Demokrat Partiliydim. Ben o sözleri söyledim ama onların öncesi var. Ben o sözleri bugün de söylüyorum. Neden söylüyorum? Çukur barikat olaylarıyla, 15 Temmuz'la niçin karşılaşmışsak o gün de biz güzel cumhuriyetimizi kurup, birlik ve beraberlik içinde olduktan sonra bu sürecin tamamıyla karşılaştık. Eğer biz bu süreci iyi anlayamazsak gelecek nesillerimize iyi anlatamazsak bundan sonra da aynı işlerle karşılaşabiliriz diye bunu defalarca ifade ettim, anlattım ve o sözlerimin arkasındayım."

HDP'li vekillerin "Bu devlet katliam yaptı" sözlerine tepki gösteren Soylu, "Çukur ve barikat olayları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan vatandaşlarımızın da nefretini kazanan olaylardır. Biliyoruz ki orada yaşayan insanlar, çukur barikat olaylarından dolayı, PKK'ya çok büyük ceza kesmişlerdir. İster kızın ister kızmayın, bu performansınız PKK tarafından kabul görmez. Biraz daha artırın performansınızı" diye konuştu. (ANKARA/AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR