Hulusi Akar: 600 yerleşim yeri kontrol altına alındı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye'nin kuzeyinde SDG'ye karşı yürütülen askeri harekata ilişkin, "4219 kilometrekarelik alan ile 600 yerleşim yeri kontrol altına alındı" dedi. Akar, kimyasal silah kullanıldığı iddialarını ise bir kez daha reddetti.
Hulusi Akar, bütçe görüşmelerinde açıklamalarda bulundu.

DUVAR – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ‘FETÖ’ soruşturmaları kapsamında TSK’den bugüne kadar 150’si general, 8 bin 413’ü subay, 7 bin 612’si astsubay olmak üzere toplam 17 bin 866 personelin ihraç edildiğini söyledi. Akar, Suriye’nin kuzeyinde ‘Barış Pınarı’ adıyla yürütülen askeri harekat hakkında ise “Uyuyan hücreler olmakla birlikte genel anlamda harekat bölgesi temizlenmiş durumda” dedi.

Bakanlığının Meclis’teki bütçe görüşmelerinde soruları yanıtlayan Akar, 145 kilometre uzunluğunda 30 kilometre derinliğinde ‘güvenli bölge’ sağlandığını hatırlatarak, “Harekat bölgesinin doğusundan ve batısından tacizler geliyor. Günde 10-15 taciz gerçekleşiyor” dedi.

Soçi’de varılan mutabakat doğrultusunda tacizlerin önlenmesi için Ruslarla temas halinde olduklarını söyleyen Akar, harekata ilişkin son bilgileri şöyle sıraladı: “4 bin 219 kilometrekarelik alan ile 600 yerleşim yeri kontrol altına alınmış ve M-4 otoyolunda kontrol noktaları tesis edilmiş, bugüne kadar 1168 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılıyız ancak sınırlarımızda terör koridoru oluşmasına izin vermeyiz.”

Akar, kimyasal silah iddialarını bir kez daha yalanladı.

TSK’deki ‘FETÖ’ soruşturmalarına ilişkin de bilgi veren Akar “FETÖ ile bağlantısı nedeniyle 15 Temmuz 2016’dan tarihinden 150’si general, 8 bin 413’ü subay, 7 bin 612 astsubay olmak üzere toplam 17 bin 866 personel ihraç edildi. FETÖ ile bağlantısı nedeniyle 2 bin 709 personel görevden uzaklaştırıldı, 909 emekli personelin rütbeleri geri alındı” dedi.
(ANKARA-AA)