Şaban Vatan ve gazeteciler serbest bırakıldı

Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü araştırmak üzere Eynesil'e gelen gazetecilerin ardından baba Şaban Vatan da gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen gazeteciler ve Vatan, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldılar. Şaban Vatan'ın eşi Atika Vatan sosyal medyadan yayınlanan videolu mesajının ardından polisin eve baskın yaptığını duyurdu. Atika Vatan, polisin kendisinin ve yanındaki arkadaşının telefonuna el koyduğunu, evinin darmadağın edildiğini söyledi. Öte yandan Vatan ailesinin, Rabia Naz'ın ölümünden sorumlu tuttuğu kişilerin HTS kayıtlarının aradan geçen yaklaşık 20 aya rağmen incelenmediği ortaya çıktı. HTS kayıtları 24 aylık süre sonunda siliniyor.
Şaban Vatan, Görele Adliyesi'nden eşi Atika Vatan (sağda) ile çıktı. (Fotoğraf: Gültekin Yetgin - Anadolu Ajansı )

DUVAR – Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan TBMM komisyonunun çalışmalarını takip eden gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl dün akşam saatlerinden bu yana gözaltında tutuluyordu. KHK TV muhabiri Tuba Demir de gözaltına alınanlar arasındaydı. Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan da, sabah saatlerinde ifadesi alınacağı gerekçesiyle gözaltına alındı. Canan Coşkun ve Kazım Kızıl ile Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan savcılık tarafından mahkemeye sevk edildi.

Görele Sulh Ceza Hâkimliği’ne sevk edilen Coşkun, Kızıl, Demir ve Vatan hakimlik sorgularının ardından yurt dışına çıkış yasağı ve tanığın evine yaklaşmama tedbiri uygulaması kararıyla serbest bırakıldı.

Emniyetteki sorgusunda, soruşturmada tanık olarak yer alan Mürsel Küçükal ile yaptığı görüşmeler sorulan gazeteci Canan Coşkun’a ‘şantaj, tehdit, kasten yaralama, hakaret, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamaları yöneltildi.

Şaban Vatan’ın avukatı Emel Bodur Kılıç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada müvekkilinin ‘CMK 109 hükmü ile serbest bırakıldığını’ duyurdu ve “Son sözü yargı söyleyecektir” dedi.

Vatan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Polisler beni almaya geldi, eve, ifadem alınacakmış” dedi. Şaban Vatan, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

TELEFONUNA EL KONULDU

Rabia Naz’ın annesi Atika Vatan ise eşi Şaban Vatan’ın sabah polis tarafından ‘alındığını’ belirterek, “Eşim beni arayarak, telefonunun da alınmak üzere olduğunu söyledi ve herkese haber vermemi istedi” bilgisini verdi.

ATİKA VATAN: EŞİMİ SUSTURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Atika Vatan ayrıca “Eşim bir adım ileri gidip bir şeyleri ortaya çıkardığı zaman direkt susturmaya çalışıyorlar. Kucağımda 40 günlük bebeğimle eşimin adaletini buradan (sosyal medya) sağlamaya çalışıyorum. Sesimi herkese duyurmaya çalışıyorum. Benim devletim nerede?” diye sordu.

‘EVİM DARMADIĞIN EDİLDİ, TABLET VE TELEFONLARA EL KONULDU’

Rabia Naz soruşturmasının yakından takip eden, tehditler aldığı için yurtdışına çıkmak zorunda kalan Metin Cihan, Atika Vatan’ın bu videonun ardından, evine polis baskını yapıldığını bildirdiğini duyurdu.

Atika Naz, evindeki polis aramasına ilişkin şunları söyledi: “Bir sürü polis evimi bastı. Evime gelerek sanki ben kanun kaçağıymışım, katilmişim gibi arama yaptılar, delil aradılar. Benim kızım için bu kadar arama yapılmadı. Evim darmadağın. Kucağımda bebekle kalakaldım böyle. Arama emri olduğunu söylediler. Eski bir tableti aldılar, çok çok eski fi tarihinden kalma, varlığını dahi unuttuğum bir telefona el koydular. Bütün evi didik didik aradılar. Yanımda olan arkadaşımla benim telefonumuza da el koydular.”

DNA ÖRNEĞİ ALINMIŞTI

Rabia Naz’ın tırnağında bir erkeğe ait DNA bulunması üzerine Şaban Vatan ve oğlu dün DNA örneği vermişti. Kızının olay günü üzerinde ağabeyinin yeleğinin olduğun belirten Şaban Vatan, kendilerinden DNA örneği istenmesine tepki göstermişti.

HTS KAYITLARI NEDEN İNCELENMİYOR?

Öte yanan soruşturmada ‘skandal’ olarak nitelendirilen bir gelişme daha ortaya çıktı. Vatan ailesinin Rabia Naz’ın ölümünden sorumlu tuttuğu kişilerin HTS kayıtlarının aradan geçen yaklaşık 20 aya rağmen incelenmediği öne sürüldü. Soruşturmanın en kritik delillerinden birini oluşturabilecek HTS kayıtları, yasal süre gereği 24 ay sonra siliniyor. ‘Bu sürenin dolması mı bekleniyor?’ sorusu gündeme gelirken, Şaban Vatan’ın ısrarlı talebi Rabia Naz’ın ölümünü araştıran TBMM komisyonunun da dikkatini çekti. Komisyonu, HTS kayıtları için başvuru yapması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Giresun’da yaşayan 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan, 12 Nisan 2018’de evlerinin önünde ağır yaralı halde bulundu. Hastaneye kaldırılan küçük kız, kurtarılamadı. Rabia Naz’ın ölümü kayıtlara intihar olarak geçti. Baba Şaban Vatan ise kızının intihar sonucu değil, bir aracın çarpması nedeniyle öldüğünü belirterek, adalet mücadelesi başlattı. Şaban Vatan, kızının ölümüne neden olan aracı, Giresun’un Eynesil ilçesinin AK Partili belediye başkanı Coşkun Somuncuoğlu’nun yeğeninin kullandığını iddia ediyor.
(HABER MERKEZİ)