ABB, AOÇ arazisinde üretime başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatı sonrası ihalesine girilen ve kiralanan Atatürk Orman Çiftliği arazisinde çiftçiye dağıtılmak üzere yem bitkisi tohumu üretilecek.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde üretim için düğmeye bastı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın talimatıyla ihalesine girilen ve 3 yıllığına kiralanan Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yıllar sonra ilk kez üretim yapılacak.

Hem çiftçiye hem de Ankara ekonomisine katkı sağlamayı hedefleyen proje hayata geçirilirken, arazi Büyükşehir ekipleri tarafından temizlenerek, ekime hazır hale getirildi. 2 parsel ve yaklaşık 300 dekardan oluşan arazide Büyükşehir Belediyesi çiftçiye dağıtılmak üzere yem bitkisi (Macar fiği) tohumu üretecek.

‘ÜRETİM YAPILACAK’

Arazinin yıllar sonra kuruluş amacına uygun olarak kullanılacağını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Hasan Muhammet Güldaş, Büyükşehir Belediyesi olarak Atatürk’ün mirasına sahip çıktıklarını söyledi.

Yıllardır kullanılmayan arazide artık üretim yapacaklarını vurgulayan Güldaş, şunları kaydetti:

“İçinde bulunduğumuz bu arazi Ulu Önder Atatürk’ün kendi parasıyla alıp, Türk Milleti’ne hediye ettiği bir alan. Bu alan gördüğünüz gibi bir süredir kullanılmıyordu. Son yapılan ihalede Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın talimatıyla, belediye olarak araziyi 3 yıllığına kiraladık. Atatürk Orman Çiftliği Yönetimine de teşekkür ediyoruz. Artık burada üretim yapılacak. Çiftçimize dağıtılmak üzere tohum yetiştireceğiz. Buranın kuruluş amaçlarından biri olan tohum dağıtma, damızlık dağıtma işlevini de yıllar sonra tekrar aktif hale getirmiş olacağız.” (DUVAR)