The Spectator'ın iddiası: Suriye harekatında, Trump'ın damadı Kushner'in Kaşıkçı kaydı kullanıldı

ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanlığını da yapan damadı Jared Kushner'in, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yakalanması için Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a yeşil ışık yaktığı öne sürülüyor. İddiaya göre, Türk istihbaratı bu duruma dair bir ses kaydına sahipti ve o kayıt, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye'deki harekât öncesinde Trump'ı çekilmeye ikna ettiği görüşmelerde gündeme geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump'ın danışmanlığına getirdiği damadı Jared Kushner, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı ve Türkiye'nin Suriye'deki harekatını ilişkilendiren çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Buna göre, Kushner'in Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'la kurduğu yakın ilişki, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesine sebep oldu. Dahası, MİT'in bu duruma dair edindiği bir ses kaydı da, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinden çekilerek Türkiye'nin harekatına zımnen yeşil ışık yakmasına yol açtı.

İddia, İngiliz sağının köklü yayın kuruluşlarından Spectator dergisinin Amerikan edisyonunda, Washington kulislerinden sızan bilgilerin yayınlandığı 'Cockburn' isimli köşede yer aldı. Derginin internet sitesinde manşetten verilen haberde, azil soruşturmasında Trump aleyhine ifade veren muhbir sayısının yediye yükseldiği öne sürülüyor. Bu muhbirlerden birinin de, Kushner'in Prens Selman'la ilişkisi hakkında Trump'ı zor durumda bırakabilecek bilgiler sızdırdığı iddia ediliyor.

'KUSHNER KAŞIKÇI CİNAYETİNE YEŞİL IŞIK YAKTI'

Habere göre bu muhbir, Trump ile Prens Selman arasında yapılan bir telefon konuşmasında Kushner hakkında söylenenleri 'sorunlu' bulduğunu anlattı. Haberde, Kushner'in gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yakalanması için Prens Selman'a yeşil ışık yaktığı iddia edildi.

'ERDOĞAN SES KAYDINI KULLANDI'

Spectator'ın ikinci bir kaynağıysa, Kaşıkçı cinayetinin Kushner'e uzandığına dair bu iddiayı doğrulayıp bir adım ileri taşıdı: Buna göre, Türk istihbaratı Kushner'le Prens arasındaki söz konusu görüşmenin ses kaydına sahipti ve o kayıt, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Suriye'deki harekat öncesinde Trump'ı çekilmeye ikna ettiği görüşmelerde gündeme geldi.

Dergi, "Bu kaynak, Türk istihbaratının Kushner ile MBS arasındaki telefon konuşmasını dinlediğini öne sürüyor. Ve Erdoğan da bunu, Trump'ın pes etmesini ve Türklerin harekâtından önce Amerikan askerlerini çekmesini sağlamak için kullandı" ifadelerini kullandı.

'İSTİHBARAT KOMİTESİ'NİN BİLGİSİ VAR'

Haberde, Trump hakkındaki azil soruşturmasını yürüten Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi'nin tüm bunlardan haberdar olduğu da öne sürüldü.

'AMERİKAN SIRLARINI SUUDİLERE VERDİ'

Spectator'ın haberinde Trump'ın damadı ve Suudi Prens hakkında ortaya atılan bir diğer iddia da, Kushner'in CIA'den talep ettiği bilgileri Prens Selman'la paylaştığı yönünde. Buna göre, Amerikan istihbaratı, Kushner'in paylaştığı Amerikan sırlarının Suudi kraliyet ailesi arasındaki telefon görüşmelerinde konuşulduğunu tespit etti. (DIŞ HABERLER)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR