Mazlum Kobani için iade talepnamesi Dışişleri'ne iletildi

Adalet Bakanlığı, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani'nin tutuklanma talebini içeren iade talepnamesi dosyasını Dışişleri Bakanlığı'na iletti. Kobani'nin Washington’a gideceği iddia ediliyordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adalet Bakanlığı, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobani'nin tutuklanma talebini içeren iade talepnamesi dosyasını Dışişleri Bakanlığı'na iletti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararı sonrasında IŞİD'le mücadele için teşekkür edip "Yakın zamanda görüşmek için sabırsızlanıyorum" dediği Mazlum Kobani'nin Washington’a gideceği iddia ediliyordu. Suriye'den çekilmeye karşı çıkan bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat senatör, geçtiğimiz hafta Amerikan Dışişleri Bakanlığı'na Kobani'nin vize işlemlerinin hızlandırılmasını talep eden bir mektup göndermişti. Bu süreçte Kobani'nin Türkiye-Rusya mutabakatı uyarınca sınırdan çekilme konusunda arkasında Rus bayrağı ile Rus yetkililere bilgi verdiği görüntüler paylaşılmıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da, Mazlum Kobani'nin ABD’ye davet edilmesinin gündeme gelmesi sonrası Washington’a bir nota ileterek, SDG komutanı hakkında Interpol'ün arama bülteni olduğunu iletmişti. Ankara, ABD'yi ziyaret etmesi halinde Kobani'nin Türkiye'ye teslim edilmesini istiyor. (DIŞ HABERLER)

Suriye müftüsünden Mazlum Kobani'ye: Ey Mazlum, Şam'a gelSuriye müftüsünden Mazlum Kobani'ye: Ey Mazlum, Şam'a gel