Kemal Kurkut davası Ocak ayına ertelendi

Kemal Kurkut davasında mahkeme heyeti, sanık polis Yakup Ş.'nin tutuklama talebini yeniden reddetti. Mahkeme heyeti ATK Genel Kurulu’nun hazırlayacağı bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı 14 Ocak 2020’ye erteledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ATK Genel Kurulu’ndan beklenen raporun gelmediği Kemal Kurkut davasında mahkeme heyeti, sanık polis Yakup Ş.'nin tutuklama talebini yeniden reddetti. Karara tepki gösteren anne Secan Kurkut, sanık polise 'katil' diye bağırdı.

Diyarbakır'da 2017 Newroz kutlamasında üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un öldürülmesine ilişkin polis memuru Yakup Ş.'nin 'kasten öldürme'den tutuksuz yargılandığı davanın 7'nci duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada sanık polis Yakup Ş. ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya Kurkut’un annesi Secan ve ağabeyi Ferhat Kurkut ile avukatları Mehmet Emin Aktar ve Sidar Avşar katıldı. Duruşmayı, Lice’de kalekol protestosunda askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Medeni Yıldırım'ın annesi Fahriye Yıldırım ile HDP’li vekiller Züleyha Gülüm, Serpil Kemalbay ve Saliha Aydeniz de izledi.

20 POLİS DURUŞMAYI TAKİP ETTİ

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Adliye önünde ve duruşmanın yapılacağı koridorda yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görülürken, koridorda polislerin özellikle Kurkut'un annesi Secan ve ağabeyi Ferhat'a yakın oturması dikkat çekti. Duruşmayı izlemek isteyenler, yapılan aramadan sonra duruşma salonuna alınırken, yaklaşık 20 polis de salona girerek duruşmayı takip etti.

Yoğun güvenlik önlemleri altında yurttaşlar giriş kapısında adliyeye girerken, sanık polis Yakup Ş.’nin ise savcı ve hakimlerin giriş yaptığı kapıdan adliye binasına gelmesi dikkat çekti.

ATK RAPORU GELMEDİ

Mahkeme heyeti, İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Genel Kurulu’ndan talep edilen raporun gelmediğini belirtirken, Kurkut ailesi avukatı Mehmet Emin Aktar, mevcut delil durumu ve dosyanın ATK'de olduğunu ifade ederek, sanık polisin tutuklanması talebinde bulundu.

ANNE SECAN ‘KATİLLER’ DİYE BAĞIRDI

Olayın üzerinden zaman geçmesi ve delilleri karartma ihtimalinin olmadığı gerekçesiyle sanık polis Yakup Ş.'nin tutuklanması talebini reddeden mahkeme heyeti, ATK Genel Kurulu’nun hazırlayacağı bilirkişi raporunun beklenmesine karar vererek duruşmayı 14 Ocak 2020’ye erteledi. Mahkeme heyetinin kararından sonra anne Secan Kurkut, sanık Yakup Ş.'ye ve avukatına tepki göstererek, "Katiller" diye bağırdı. Anne Kurkut, polislerce duruşma salonundan çıkarıldı.

 

'KEMAL'İ VURAN ARAMIZDA DOLAŞIYOR'

Duruşmanın ardından adliye önünde açıklama yapan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, "Sanık 7 duruşmadır tutuksuz yargılanıyor. Elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Cezaevleri ağzına kadar dolu, sırf bir Tweet attıkları için insanlar cezaevine atılıyor ama Kemal’i öldüren polis elini kolunu sallayarak aramızda dolaşıyor. Yine bir cezasızlık ile karşı karşıyayız. Adalet bir kez daha öldürülüyor ve bunun olmaması için hukukun yerine getirilmesini istiyoruz” diye konuştu.