TMMOB ve İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği protokolü imzaladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği işbirliği protokolü imzaladı. Protokolle ilgili konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Birlikte iyi çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” dedi.

İZMİR – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Mühendislik ve Mimarlık Haftası nedeniyle TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK) tarafından bir kokteyl düzenlendi. Kokteylde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TMMOB’ye bağlı odaların İzmir şubeleri arasında işbirliği protokolü de imzalandı.

Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen kokteyle TMMOB’a bağlı odaların temsilcilerinin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de katıldı.

YALÇIN: MESLEK ALANIMIZDAKİ SORUNLARI TOPLUMUN SORUNLARINDAN AYIRT ETMEDİK

Kokteylde konuşma yapan TMMOB İzmir İKK Dönem Sekreteri Melih Yalçın, “Bugüne kadar meslek alanımızdaki sorunları toplumun sorunlarından ayırt etmedik. Demokrasi de, Türkiye halklarının diğer sorunları da bizim sorunumuz. Kriz meslektaşlarımızı da vuruyor. Meslek birliğimize yönelik saldırıları da hep birlikte bertaraf edebilir, bu şekilde geleceğe yaşanabilir kentler bırakabiliriz” dedi.

Yalçın, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile imzalanacak olan işbirliği protokolünün Türkiye’de bir ilk olduğunu dile getirerek, “TMMOB örgütlülüğüne yönelik saldırıların bertaraf edilmesinde yerel yönetimlerin desteğinin önemi olduğunu” söyledi.

SOYER: KENDİMİ ASLA TMMOB’NİN KARŞI TARAFINDA GÖRMEDİM

Yalçın’ın ardından söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise yaklaşık 40 yıl önce TMMOB ile tanıştığını belirterek, “TMMOB o günlerin aydınlık yüzüydü, bugün de öyle. Bu kadar baskıya rağmen ayakta kaldığınız, bu mücadeleyi sürdürdüğünüz için sizleri tebrik ediyorum. Kendimi asla TMMOB’nin karşı tarafında görmedim, aynı tarafta olmaktan gurur duydum. Bundan sonra da birlikte iyi çalışmalar yapacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından TMMOB ile İzmir Büyükşehir Belediyesi arasındaki işbirliği protokolü, Tunç Soyer ve TMMOB’a bağlı odaların temsilcileri tarafından imzalandı. İmza töreni sonrasında ise TMMOB’un 65’inci kuruluş yıl dönümü anısına pasta kesildi. (DUVAR)